Autotorino przejmuje Mercedes Benz Warszawa

Włoska grupa dealerska Autotorino podpisała umowę z Mercedes-Benz Polska na zakup warszawskiego oddziału spółki. Informacja o przejęcia została ogłoszona podczas branżowego wydarzenia, odbywającego się co roku w Weronie.

Transakcja obejmuje całą działalność spółki Mercedes-Benz Warszawa: sprzedaż nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych, a także usługi assistance, finansowanie i ubezpieczenie pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sfinalizowanie przejęcia jest uzależnione od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jeśli urząd polski antymonopolowy da zielone światło dla transakcji, zostanie ona sfinalizowana w drugiej połowie 2024 roku.

Autotorino podkreśla w komunikacie, opublikowanym na swojej stronie internetowej, że Polska z 475 tysiącami zarejestrowanych w ubiegłym roku samochodów stanowiła (według danych ACEA) szósty co do wielkości rynek w Unii Europejskiej. Natomiast Mercedes Benz Warszawa, czyli spółka należąca do Mercedes-Benz Polska sprzedała w Polsce w ubiegłym roku ponad 3 tysięcy pojazdów (nowych i używanych). 

Autotorino, firma założona we Włoszech 59 lat temu, jest dziś jednym z największych europejskich dealerów samochodów, notowanych w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia ICDP European Biggest Dealers’ Guide. Dziś pod szyldem Autotorno działa we Włoszech 71 filii tej firmy. W edycji za rok 2023 została ona sklasyfikowana na 31. miejscu rankingu. Przejęcie Mercedes -Benz Warszawa to dla Autotorino pierwsze wyjście poza rodzimy, włoski rynek. W 2023 roku spółka sprzedała 63 tysiące samochodów, obroty sięgnęły 2,1 mld euro i były o 30 proc. większe w porównaniu z rokiem 2022. W I kwartale roku bieżącego włoska firma odnotowała obroty w wysokości 640 mln euro, o 24 proc. więcej w stosunku do I kwartału 2023 r.). 

Przejęcie Mercedes-Benz Warszawa to nie jest ostatnia inwestycja włoskiej grupy dealerskiej. W ciągu najbliższych trzech lat planuje ona zainwestować 90 milionów euro w modernizację swoich włoskich punktów sprzedaży i rozwój nowych franczyz. Spółka nie poinformowała jednak czy zamierza zrealizować kolejne przejęcia na rynku europejskim. 

Opracowanie: Paweł Janas

Źródło: SAMAR


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997