Automatyzacja w magazynach

Automatyzacja w obszarze magazynowym w Polsce staje się w ostatnich latach coraz bardziej wyraźnym zjawiskiem. – Rozwiązania automatyczne są wdrażane w każdej branży, w której występuje potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania realizacji procesów logistycznych. Jest to naturalny krok w rozwoju każdej firmy – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Manager, JLL.

O ile w przypadku Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej możemy mówić o wyraźnym trendzie, o tyle na polskim rynku automatyzacja ograniczona jest przede wszystkim do dużych fabryk, centrów dystrybucyjnych sieci handlowych czy dużych obiektów e-commerce głównie o charakterze BTS. Dlaczego? – Spowodowane jest to przede wszystkim niskimi kosztami pracy w odniesieniu do krajów Europy Zachodniej. Stąd też, za większością procesów realizowanych w magazynach wciąż jeszcze stoją ludzie – tłumaczy Ludwika Korzeniowska z JLL. Ponadto, wśród polskich przedsiębiorstw nadal pokutuje przekonanie, że poniesiona inwestycja nie zwróci się w zakładanym czasie, a koszty eksploatacji nowoczesnych systemów będą zbyt wysokie. Jak zauważa ekspert JLL, w dobie silnej konkurencyjności rynkowej, inwestycja w proces automatyzacji może stać się nieodzownym sposobem budowania przewagi na rynku krajowym czy zagranicznym.

Widoki na przyszłość

Wśród największych firm obecnych w Polsce i stawiających na automatyzację jest Amazon. W jednym z wrocławskich magazynów pracuje ponad 260 robotów o wadze 332 kg, które są w stanie udźwignąć półkę ważącą 1,3 tony. Polski magazyn jest jednym z pierwszych na świecie, gdzie testowany jest taki transport. – Jesteśmy bardzo podekscytowani, ponieważ żaden inny obiekt w Europie nie posiada jeszcze systemu Amazon Robotics. To dzięki talentom, które zrekrutowaliśmy i ich gotowości do korzystania z innowacyjnych rozwiązań, Polska jest idealnym miejscem na wdrażanie najnowszych technologii. Zaawansowane technologicznie środowisko jest szczególnie istotne ze względu na fakt, że nasza działalność stale się rozwija, a zapotrzebowanie na nasze usługi rośnie. Przez lata opracowywaliśmy i wdrażaliśmy w naszych centrach logistycznych przełomowe rozwiązania technologiczne, aby wspierać pracę naszego zespołu i realizować obietnice złożone klientom – mówi Kerry Person, Dyrektor Operacyjny Amazon w Polsce.

Dzięki zaawansowanemu systemowi informatycznemu robot najpierw wybiera odpowiedni piętrowy regał, na którym znajdują się potrzebne produkty, a następnie unosi go i podjeżdża pod konkretne stanowisko kompletacyjne. Po pobraniu przez pracownika potrzebnego produktu, robot odjeżdża i odstawia regał. W tym czasie przy stanowisku kompletacyjnym w kolejce ustawiają się już następne roboty z regałami. Takie rozwiązania eliminują czas potrzebny na wyszukiwanie przez pracowników produktów na półkach, co przyspiesza realizację zamówienia. Ponadto, specjalny algorytm zastosowany w systemie pozwala robotom wybierać najkrótszą drogę dojazdu do regału i stanowiska kompletacyjnego oraz odstawiać regały z najczęściej zamawianymi produktami tak, aby znajdowały się najbliżej stanowisk kompletacyjnych. Sieć Amazon skupia 109 centrów logistycznych na całym świecie, w tym 29 w Unii Europejskiej. W USA w 13 centrach logistycznych pracują rozwiązania Amazon Robotics.

Jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Zakroczymiu otworzył kilka tygodni temu Inter Cars − największy dystrybutor części samochodowych w Europie Środkowo-Wschodniej, piąty na rynku europejskim i dziesiąty na świecie. Inwestycja pochłonęła 200 mln zł. Centrum zapewnia pełną automatyzację najistotniejszych procesów związanych z obsługą dystrybucji produktów zamówionych przez klientów z całego świata. Daje możliwość wysłania niemal 10 mln paczek rocznie i spakowania do nich prawie 130 mln sztuk towarów.

Automatyzacja się opłaca

– Automatyzacja pozwala nie tylko na lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej, ale również umożliwia uzyskanie większej pojemności magazynu. Ma to niebagatelne znaczenie wobec rosnących cen gruntów i ograniczonych warunków zabudowy, szczególnie w obszarach miejskich – wymienia Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL. Jak dodaje, dużą zaletą rozwiązań automatycznych jest również możliwość skrócenia czasu operacji handlingowych przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości wystąpienia błędów czynnika ludzkiego.

To jednak nie wszystkie korzyści. – Tam gdzie są automaty, potrzeba mniej pracowników, a więc spadają też koszty pracy. Jednocześnie, w automatycznych magazynach rośnie bezpieczeństwo personelu i składowanych ładunków – dodaje Ludwika Korzeniowska z JLL. – Z pewnością automatyzacja może nieuchronnie stać się antidotum na coraz bardziej kapryśny i coraz mniej przewidywalny rynek pracy, szczególnie w branżach charakteryzujących się trudnymi warunkami, jak mroźnie czy chłodnie – zaznacza Tomasz Olszewski z JLL

Źródło: www.magazyny.pl