Auta w USA zużywają rekordowo mało paliwa…

Przeciętne nowe auto sprzedane w USA w zeszłym roku spalało średnio tylko 10 litrów paliwa na 100 km – poinformowała amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Najmniej paliwa w 2012 r. spalały auta, sprzedawane przez Mazdę – średnio tylko 8,7 l/100 km, wynika z danych EPA. Najgorszy wynik zanotował natomiast koncern Chrysler-Fiat. Pojazdy tego koncernu sprzedane Amerykanom w zeszłym roku zużywały średnio 11,7 l/100 km. Nic dziwnego, bo największą popularnością w salonach Chrysler-Fiat za Atlantykiem cieszą się samochody terenowe oraz pick-upy.

W tym roku przeciętne nowe auto sprzedawane Amerykanom będzie spalać 9,8 l/100 km, przewiduje EPA.

Od zeszłym roku koncerny motoryzacyjne na amerykańskim rynku muszą się zmierzyć z zaostrzonymi standardami zużycia paliwa. Zgodnie z przepisami, które wprowadziła administracja prezydenta USA Baracka Obamy, w 2025 r. przeciętne nowe auto sprzedawane w USA ma spalać zaledwie 4,3 l paliwa na 100 km. A firmom, które nie spełnią tych wymogów, grozić będą słone grzywny.

Według EPA wiele firm motoryzacyjnych już teraz spełnia standardy zużycia paliwa, które będą w USA wymagane w 2016 r. Zawdzięczają to głównie stosowaniu innowacyjnych rozwiązań: oszczędnych silników, automatycznych skrzyń biegów o wielu przełożeniach, turbodoładowaniu, a także aerodynamicznie zaprojektowanych nadwoziom z lekkich materiałów.

Wszystkie te innowacje podbijają ceny nowych aut, ale zdaniem EPA niższe rachunki za paliwo zrekompensują te wydatki.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, AP

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15141514,Auta_w_USA_zuzywaja_rekordowo_malo_paliwa.html