Audi planuje rekordowe inwestycje

Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, zarząd Audi AG potwierdza kierunek rozwoju: „Konsekwentna rozbudowa sieci zakładów produkcyjnych”
Audi AG przygotowuje się do dalszego rozwoju. Do roku 2015, przedsiębiorstwo zainwestuje łącznie ok. 11 mld euro w rozbudowę swojej sieci produkcyjnej, w nowe modele i rozwój techniczny. Producent konsekwentnie realizuje swoją strategię w zakładach na Węgrzech, w Chinach i w Meksyku oraz zwiększa konkurencyjność na trzech kluczowych rynkach: w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Równocześnie Audi wzmacnia swoją pozycję na rynku światowym, m. in. dzięki nowym modelom, takim jak Audi A3 Limousine.

Na 124. Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Audi AG w Neckarsulm, prezes zarządu Rupert Stadler powiedział m. in.: – Znajdujemy się obecnie w decydującym momencie, ponieważ przygotowujemy Audi do kolejnego etapu rozwoju i wzrostu.

Do 2015 roku Audi, inwestując łącznie ok. 11 mld euro, zrealizuje największy w swej historii program inwestycji. Blisko połowę tej kwoty, 5,3 mld euro, zostanie zainwestowane w niemieckich zakładach koncernu w Ingolstadt i Neckarsulm.

Wyniki osiągnięte od stycznia do kwietnia br. pokazują, że marka z Ingolstadt realizuje założone cele. Od początku roku, samochody marki Audi zakupiło 503 tys. klientów, co daje wzrost o 6,7%. W ten sposób, przedsiębiorstwo przekroczyło po czterech miesiącach roku próg 500 tys. sprzedanych aut. Do takiego wyniku przyczyniły się zwłaszcza nowe modele serii A3 oraz SUV’y: Q3, Q5 i Q7.

W skali całego roku, Audi chce zwiększyć ilość oddanych klientom samochodów w stosunku do rekordowego roku 2012. Zakłada się, że w ślad za zwiększoną sprzedażą pójdzie także wzrost obrotów. Mimo zwiększonych nakładów na nowe produkty i rozbudowę globalnej sieci produkcyjnej, szef finansów Audi Axel Strotbek ponownie potwierdził na Walnym Zgromadzeniu zakładany cel. – W roku 2013, chcemy osiągnąć operacyjny wskaźnik rentowności sprzedaży w górnej granicy zakładanego przedziału od 8 do 10 procent.

Audi chce nadal rozwijać się w dużym tempie. Filarami procesu mają być nowe modele Audi A3 i A3 Sportback oraz kompaktowy SUV Q3. Na wzrost ma wpłynąć również nowe Audi A3 Limousine, które w czerwcu zjedzie z taśmy w węgierskim Győr.

Rozbudowa zakładów w Győr do rozmiarów pełnowartościowej fabryki i podjęcie produkcji modelu A3 Limousine, to ważny krok dla Audi. Przedsiębiorstwo konsekwentnie przygotowuje swoją sieć produkcyjną na potrzeby przyszłego zwiększenia sprzedaży. Kolejny etap rozwoju zostanie osiągnięty pod koniec br., w chińskiej miejscowości Foshan. Audi buduje tam nową fabrykę w ramach joint venture ze swoim chińskim partnerem FAW. Równocześnie trwają prace nad budową nowej fabryki w Meksyku. Od połowy roku 2016, w nowych zakładach w San José Chiapa, Audi rozpocznie produkcję modelu Q5.

Aby osiągnąć swoje cele, Audi inwestują w wysoko wykwalifikowaną kadrę. W roku 2013, planuje się zatrudnienie 1 500 nowych pracowników. Ponadto, naukę zawodu w Audi podejmie blisko 700 uczniów.

źródło: Audi

AUTOR:  WNP.PL (AG)