Amerykańska firma pierwszym inwestorem w KSSE w Ujeździe

Tru-flex zostanie pierwszym inwestorem na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Ujeździe (Opolskie). Pod kątem produkcji części motoryzacyjnych firma zainwestuje tam ok. 20 mln zł.

Jak przekazał PAP kierownik opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Sławomir Janecki, to pierwsza inwestycja na terenie gliwickiej podstrefy KSSE w Ujeździe. „Cieszy też to, że w planach jest tam uruchomienie centrum badawczo-rozwojowego. Mamy nadzieję, że ta inwestycja uruchomi lawinę” – wskazał Janecki.

Teren w Ujeździe leży w sąsiedztwie autostrady A4 Wrocław-Gliwice. Znajduje się między węzłami Olszowa i Nogowczyce. W pobliżu – poza strefą – w centrum logistyczne zainwestowała grupa FM Logistic.

Zaangażowanie firmy Tru-Flex nie jest jedyną w ostatnim czasie inwestycją amerykańskich firm sektora motoryzacyjnego w woj. opolskim. Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” (WSSE) w Opolu firma Global Steering System Europe ma uruchomić kosztem ok. 27 mln zł produkcję elementów układu kierowniczego.

Również na terenie opolskiej podstrefy WSSE w Skarbimierzu firma Johnson Controls Polska zaplanowała doinwestowanie kwotą 16 mln zł istniejącego już zakładu – pod kątem produkcji foteli samochodowych. Od ub. roku w strefie w Skarbimierzu trwa też budowa fabryki filtrów przemysłowych amerykańskiej firmy Donaldson Company Inc.

Janecki przypomniał, że segment motoryzacyjny jest pierwszym, na którym skoncentrowały się działania m.in. opolskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Zabiegano właśnie m.in. o kapitał amerykański.

„Zrobiliśmy wspólnie z firmą PWC strategię, byliśmy też tam na wyjeździe, promując Opolszczyznę i szukając branży motoryzacyjnej. Jako Klub 150, czyli organizacja firm regionu, które wspieramy, spotkaliśmy się z ambasadorem. Opole otworzyło też szkołę amerykańską” – wymieniał kierownik Centrum Obsługi.

Janecki dodał, że dla branży motoryzacyjnej powstał specjalny katalog, który został rozesłany po całym świecie. Pokazuje on m.in. obecne już w regionie silne marki segmentu, a także inne atuty mające zachęcać do inwestowania. Wkrótce mają zostać wydane katalogi dotyczące kolejnych branż: spożywczej, chemicznej, materiałów budowlanych, meblarskiej i metalowo-maszynowej.

WSSE na Opolszczyźnie obejmuje tereny inwestycyjne w Kluczborku, Namysłowie, Nysie, Opolu, Praszce, Prudniku, Skarbimierzu, Grodkowie oraz Otmuchowie. Łącznie to ok. 490 ha objętych ulgami strefowymi.

KSSE z kolei zarządza w tym regionie gruntami w Kietrzu, Ujeździe, Gogolinie, Oleśnie, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu, Krapkowicach i Głuchołazach. Łącznie to ponad 460 ha.

wnp.pl, AUTOR:  PAP