Afrykańskie zaangażowanie Boscha

Bosch wspólnie z 16 innymi przedsiębiorstwami wspiera młodą kadrę menedżerów afrykańskich. Przedsiębiorstwa oferują 21 młodym talentom z Afryki Subsaharyjskiej możliwość zdobycia rocznego stypendium w Niemczech.
Podczas pobytu w Niemczech afrykańscy stypendyści mogą rozszerzyć krąg znajomości zawodowych, wziąć udział w kursach doszkalających, poznać kulturę Niemiec i zdobyć doświadczenie w pracy za granicą. Dziewięciomiesięcznemu okresowi szkolenia w przedsiębiorstwach biorących udział w programie towarzyszą intensywne kursy językowe. Uzupełnieniem programu jest oferta zajęć weekendowych przygotowanych przez fundację Robert Bosch Stiftung w Stuttgarcie pod hasłem „Edukacja i zaangażowanie obywatelskie” oraz fundację Zeit-Stiftung w Hamburgu pod hasłem: „Media i kultura”.

Partnerami programu, w ramach Koncepcji rządu federalnego dla Afryki, jest niemieckie MSZ oraz ambasady niemieckie w krajach Afryki Subsaharyjskiej. Inicjatorem programu „Afrika kommt!” (Teraz Afryka !) jest Tilman Todenhöfer, partner zarządzający w Robert Bosch Industrietreuhand KG: – Naszym celem jest wspieranie wymiany pomiędzy afrykańską młodą kadrą menedżerów a przedsiębiorstwami w Niemczech oraz wzajemne uczenie się od siebie. Ma to stanowić ważną podstawę rozszerzania kontaktów gospodarczych między Europą a Afryką.

W trzecim roku programu nadeszło ponad 3 000 zgłoszeń od wysoko wykwalifikowanych młodych menedżerów. W bardzo wymagającym etapie selekcji spośród 85 kandydatów z 17 krajów wybrano 21 stypendystów. – Pomimo wszystkich wyzwań politycznych i gospodarczych Afryka oferuje duże szanse, szczególnie dla przedsiębiorstw o zasięgu globalnym. Musimy skorzystać z tej szansy.

Wśród uczestników programu z Etiopii, Ghany, Kamerunu, Kenii, Mozambiku, Nigerii, Zimbabwe, RPA i Tanzanii znajdują się kobiety i mężczyźni specjalizujący się w takich dziedzinach, jak finanse, marketing, ale także nauki inżynierskie i nauki przyrodnicze. Mają oni za sobą kilkuletnie doświadczenie, a część pracowała już na stanowiskach kierowniczych w swoich krajach. Pod koniec czerwca 2014 stypendyści powrócą do swoich krajów. Uczestnicy programu mają możliwość przyłączenia się do sieci absolwentów (Alumni-Netzwerk), aby pozostać w kontakcie ze sobą oraz z przedsiębiorstwami biorącymi udział w programie. Wiosną 2015 r. zostanie zorganizowane dwutygodniowe spotkanie absolwentów programu w Niemczech.

Program „Afrika kommt!” został zainicjowany w 2008 r. przez 19 niemieckich przedsiębiorstw oraz Niemieckie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit; GIZ). Przedsiębiorstwa biorące udział ponoszą koszty związane z programem. Młodzi menedżerowe z regionu Afryki Subsaharyjskiej, do którego należy 49 z 54 państw afrykańskich, otrzymują na czas pobytu stypendium, z którego pokrywają koszty utrzymania w Niemczech.

źródło: Bosch, AUTOR: WNP.PL (AG)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997