ABB: cyfrowa fabryka, w której roboty będą produkować roboty

Firma ABB oficjalnie rozpoczęła budowę nowej fabryki robotów i ośrodka badawczego w Chinach. Będzie to najbardziej zaawansowane i zautomatyzowane centrum tego typu na świecie.

Nowa fabryka, w której roboty będą produkować roboty, powstanie w Kangqiao koło Szanghaju. Na powierzchni 67 000 m kw. firma będzie wykorzystywać najnowsze procesy produkcyjne, w tym technologie uczenia maszynowego oraz rozwiązania oparte na współpracy. Pod tym samym dachem znajdzie się również miejsce dla ośrodka badawczo-rozwojowego, skupiającego się na technologiach wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI). Otwarcie placówki zaplanowano na 2021 r. Łączna wartość inwestycji to ok. 150 mln USD (1,1 mld RMB). – Rozwiązanie, w którym roboty produkują roboty, jest nowatorskim podejściem w branży. Produkcja będzie się odbywać m.in. w ramach zautomatyzowanych gniazd. W Polsce tego typu procesy są wykorzystywane głównie w wytwarzaniu maszyn. To wymaga zupełnie nowego podejścia do logistyki oraz optymalizacji każdego z elementów procesu przez nadrzędne oprogramowanie – powiedział Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB w Polsce. – Zalety? Przede wszystkim większa elastyczność i indywidualizacja produktów pod kątem specyficznych wymagań klienta – dodaje Kaźmierczak. Rozwiązania ABB będą trafiać do różnych odbiorców w Azji, w tym do sektora motoryzacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności, a także do producentów elektroniki, żywności i napojów, branży farmaceutycznej, logistycznej oraz do branż ogólnoużytkowych. ABB przewiduje, że wartość globalnej sprzedaży robotów wzrośnie z 80 mld USD obecnie do 130 mld USD w 2025 r. Chiny są największym rynkiem robotyki. W 2017 r. co trzeci robot sprzedany na świecie trafił do Chin. Cyfrowa fabryka przyszłości
 
Biznes Robotyki ABB dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi. Nowa fabryka w okolicach Szanghaju, która zastąpi działający tam dotychczas zakład, będzie obsługiwać klientów w Azji. Fabryka w Vaesteras w Szwecji zaopatruje klientów z Europy, a fabryka w Auburn Hills w stanie Michigan dostarcza swoje produkty odbiorcom z obu Ameryk.
 
Produkcja w nowej fabryce będzie odbywała się w większym stopniu w zautomatyzowanych gniazdach niż na stałej linii montażowej, co pozwoli na przemieszczanie się robotów między różnymi stanowiskami w celu uzyskania większej indywidualizacji i elastyczności produkcji w porównaniu z tradycyjnymi systemami szeregowymi. Pojazdy sterowane automatycznie (AVG) będą dostarczać części robotom produkcyjnym w systemie „dokładnie na czas” (just-in-time), a technologie oparte na współpracy umożliwią bezpieczną pracę ludzi i robotów obok siebie. Pozwoli to łączyć atuty robotów z konkretnymi zdolnościami ludzi. Fabryka będzie stanowić kompletny ekosystem cyfrowej produkcji. Dzięki koncepcji „cyfrowego bliźniaka” wszyscy — od menedżerów i inżynierów po operatorów i serwisantów — będą mogli wykorzystywać szczegółowe dane oraz uczenie maszynowe do poprawy wydajności i produktywności. ABB będzie stosować system oparty na uczeniu maszynowym do kontrolowania robotów już na etapie montażu, aby zapewnić najwyższe standardy jakości. – Mimo przejściowych trudności na rynku, rozwój Chin jako centrum globalnej produkcji, nieprzerwany trend ku masowej indywidualizacji oraz rosnący deficyt wykwalifikowanej siły roboczej to czynniki, które nadal będą tworzyć silny popyt na automatyzację w regionie – ocenił Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej w Grupie ABB.
 
 
 
Źródło: www.evertiq.pl