Grupa Polsat Plus i ZE PAK rozpoczęły produkcję zielonego wodoru

Grupa Polsat Plus oraz ZE PAK ogłosiły uruchomienie elektrolizera do produkcji zielonego wodoru. Obecnie instalacja przechodzi fazę rozruchu i regulacji. Elektrolizer ma zdolność produkcji około 1 tys. kg wodoru dziennie, co odpowiada potrzebom około 40 miejskich autobusów wodorowych.

Konin stawia na zielony wodór. Nowa instalacja zasili transport miejski

W poniedziałek Grupa Polsat Plus i ZE PAK poinformowały o uruchomieniu produkcji zielonego wodoru w Koninie. Elektrolizer, który został zainstalowany w ZE PAK, ma moc 2,5 MW i jest w stanie produkować około 1 tys. kg wodoru dziennie. Taka ilość wystarcza do zatankowania około 40 miejskich autobusów wodorowych każdego dnia. Wykorzystuje on technologię PEM, która opiera się na elektrolitach polimerowych, co pozwala na uzyskanie wodoru o wyższej jakości i większej sprawności w porównaniu do tradycyjnych elektrolizerów alkaicznych.

Grupa Polsat Plus zapowiedziała, że liczba zainstalowanych elektrolizerów będzie w przyszłości zwiększana. Obecnie finalizowane są prace nad alkaicznym elektrolizerem własnej produkcji o mocy 0,5 MW. Produkowany przez ZE PAK wodór jest określany jako „zielony”, ponieważ spełnia międzynarodowe normy czystości wodoru do ogniw paliwowych stosowanych w samochodach osobowych, autobusach i samochodach dostawczych. Wodór ten produkowany jest przy użyciu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, takich jak słońce i wiatr. ZE PAK dysponuje 338 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Zielony wodór jako przyszłość energetyki: rozwój technologii i infrastruktury w Polsce

Produkcja wodoru to kluczowy element w łańcuchu budowanym przez ZE PAK i Grupę Polsat Plus. Spółka posiada już 10 wodorowozów przeznaczonych do transportu i magazynowania paliwa, z czego dziewięć ma pojemność 1024 kg, a jeden 371 kg. W pięciu polskich miastach: Warszawie, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie, działają stacje do tankowania wodoru pod marką NESO. Szósta stacja ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku we Wrocławiu, a kolejne pięć zostanie zbudowanych przy drogach transeuropejskiej sieci transportowej.

Wodorowa rewolucja w polskich miastach – strategia 2023+ w działaniu

Grupa Polsat Plus i ZE PAK produkują również miejskie autobusy wodorowe pod marką NesoBus w fabryce w Świdniku. Obecnie 30 takich pojazdów kursuje w Rybniku i Gdańsku, a 39 kolejnych zostanie dostarczonych do Chełma, Konina i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Inwestycje w technologie wodorowe są częścią Strategii 2023+, której celem jest budowa zero- i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej.

ZE PAK kończy erę węgla – transformacja energetyczna do 2026 roku

ZE PAK, który dotychczas produkował energię w oparciu o kopalnie węgla brunatnego w Wielkopolsce Wschodniej, planuje zakończenie wydobycia i spalania węgla do połowy 2026 roku. Prezes spółki, Piotr Woźny, zapowiedział tę zmianę w grudniu. Grupa Polsat Plus, poprzez Grupę Cyfrowy Polsat, kontroluje m.in. telekomunikacyjne firmy Polkomtel i Netię, Telewizję Polsat oraz Grupę Interia, a także ma kontrolne udziały w energetycznej grupie ZE PAK i firmie deweloperskiej Port Praski.

Źródło: strefabiznesu.pl