W związku z ogłoszeniem konkursu na powierzenie organizacji i prowadzenia sektorowych rad ds. kompetencji, na podstawie art. 4e ust. 6 i 7 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. 2024 poz. 419) Polska Izba Motoryzacji informuje o zamiarze ubiegania się o powierzenie organizacji i prowadzenia Sektorowej Rady ds. Kompetencji Motoryzacja i Usługi Motoryzacyjne.
Założeniem systemu rad sektorowych jest jak najszersze włączenie pracodawców w identyfikowanie i prognozowanie potrzeb kompetencyjnych na rynku pracy oraz oddziaływanie na dostawców usług edukacyjnych i rozwojowych w celu tworzenia wysokiej jakości oferty edukacyjno-rozwojowej, adekwatnej do potrzeb rynku pracy.
Rady sektorowe na poziomie sektora (branży) monitorują zapotrzebowanie na kompetencje, uwzględniając jego specyfikę oraz przewidywane zmiany w jego funkcjonowaniu. Monitoring opiera się przede wszystkim na wiedzy eksperckiej członków SRK oraz badaniach własnych i obcych.
Celem systemu rad sektorowych jest zmniejszenie niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy poprzez dostarczanie informacji o lukach kompetencyjnych w sektorach, czemu towarzyszy szereg innych działań, takich jak:
- pozyskiwanie wiedzy od przedsiębiorców na temat poszukiwanych w danym sektorze gospodarki kwalifikacji i kompetencji;
- przygotowanie rekomendacji w zakresie dostosowania kadr gospodarki do aktualnych potrzeb przedsiębiorców w danym sektorze gospodarki;
- identyfikacja propozycji rozwiązań organizacyjnych/zmian legislacyjnych w obszarze edukacji/rynku pracy w celu jak najlepszego zaspokojenia poszukiwanych kwalifikacji i kompetencji w sektorze;
- inicjowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami oraz podmiotami, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
- współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych działających w zakresie zintegrowania edukacji i pracodawców;
- identyfikowanie potrzeb tworzenia Sektorowej Ramy Kwalifikacji oraz kwalifikacji;
- upowszechnianie informacji o zidentyfikowanych potrzebach.
Polska Izba Motoryzacji jest organizacją samorządu gospodarczego zarejestrowaną na podstawie Ustawy o izbach gospodarczych. Powstała w 1994 roku i skupia przedstawicieli szeroko rozumianego sektora motoryzacyjnego. Jako organizacja samorządu gospodarczego, zrzesza przedstawicieli różnych branż związanych z motoryzacją, co pozwala na wymianę doświadczeń i wspólne działania na rzecz rozwoju branży w zakresie produkcji, usług i handlu oraz działalności oświatowej zmierzającej do aktywizacji zawodowej i gospodarczej środowiska branżowego oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
W okresie 01.02.2018r. – 30.11.2023r. PIM był Liderem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.12 Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego „Sektorowa Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacyjnym(z uwzględnieniem elektromobilności) POWR.02.12.00-00-SR01/17-00, którego celem było wypracowanie rozwiązań i dopasowanie systemu kształcenia do zapotrzebowania sektora – angażując środowisko biznesu, edukacji oraz administracji, bazując jednocześnie na doświadczeniach tych środowisk, wynikach badań i pozyskanych informacjach zwrotnych. Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacyjnym (z uwzględnieniem elektromobilności) stanowi ogólnopolską platformę wymiany doświadczeń pomiędzy sferą edukacji formalnej i pozaformalnej a przedsiębiorcami.
Z naszej strony będziemy osobiście kierowali zapytania i zaproszenia do współpracy do podmiotów
i osób zainteresowanych zaangażowaniem się w działania Rady Sektorowej Motoryzacja i Usługi Motoryzacyjne.
Zapraszamy do kontaktu, jeśli potrzebują Państwo więcej informacji na temat podjętego przez PIM działania:
Krzysztof Świerk
Dyrektor Zarządzający PIM
krzysztof.swierk@pim.org.pl
tel. 607-805-313