Rezygnacja szefa Opla

W poniedziałek Karl-Thomas Neumann zrezygnował ze stanowiska szefa firmy Opel przejmowanej.

„To była trudna, osobista decyzja” – napisał w poniedziałek na Twitterze Karl-Thomas Neumann, informując o rezygnacji ze stanowiska szefa Opla, które zajmował od czterech lat. Następcą został Michael Lohsheller, który od września 2012 r. zasiada w zarządzie Opla, a przez ostatnie trzy lata był wiceszefem koncernu ds. finansowych.

Neumann nie wyjaśnił powodów swojej rezygnacji, ale nie ma wątpliwości, że to skutek decyzji amerykańskiego koncernu General Motors, który w lutym postanowił sprzedać firmę Opel francuskiemu koncernowi Peugeot-Citroen (PSA). Niemiecki magazyn „Automobilwoche” zasugerował zaś, że Tavares chce ograniczyć autonomię Opla i Neumann tego nie zaakceptował. Według innej wersji Neumann chciał przekształcić Opla w producenta aut wyłącznie o napędzie elektrycznym, co kolidowało z planami PSA.

Po rezygnacji ze stanowiska szefa Opla Karl-Thomas Neumann pozostanie w zarządzie tej spółki – ale tylko do czasu jej przejęcia przez PSA. Podejrzewamy, że nastąpi to do końca lipca – jak w zeszłym tygodniu poinformowały niemieckie media. Termin sfinalizowania transakcji między PSA i GM zależy od załatwienia procedur administracyjnych, a w przede wszystkim decyzji Komisji Europejskiej na przejęcie Opla przez nowych właścicieli z Francji.