Nowy rekord sprzedaży, sukces nowo wprowadzanych modeli, ekspansja na kolejne rynki na całym świecie – MINI, brytyjski producent małych samochodów klasy premium zanotował najlepszy rok w swojej historii.
Oferta MINI, obejmująca siedem modeli jest większa niż kiedykolwiek dotąd, a marka po raz pierwszy reprezentowana jest na ponad 100 rynkach na całym świecie. W ub.roku sprzedano łącznie 301 526 samochodów MINI – więcej niż kiedykolwiek indziej w ciągu 12 miesięcy.
Styczeń – brytyjska marka po raz pierwszy prezentuje gamę modelową na targach Auto Expo w stolicy Indii New Delhi. W tym samym czasie w New Delhi i Bombaju otwierane są pierwsze salony marki na tym subkontynencie. Tym samym Indie to setny rynek, na którym oferowane są samochody MINI. Z kolei w Europie, na początku roku zaprezentowane zostały modele edycyjne MINI Baker Street i MINI Bayswater.
Luty wraz z wprowadzeniem na rynek MINI Roadstera portfolio marki rozszerzone zostaje do sześciu modeli. Pierwszy, dwuosobowy kabriolet tej marki jest wyrazem sportowego charakteru. Roadster oferowany jest z czterema mocnymi silnikami; topowym modelem jest MINI John Cooper Works Roadster o mocy 211 KM. Wraz z wejściem marki na rynek Królestwa Jordanii MINI umacnia obecność na Bliskim Wschodzie.
Marzec – na Salonie w Genewie światową premierę ma MINI John Cooper Works Countryman. To pierwszy model John Cooper Works z napędem na cztery koła. Najmocniejsza wersja (218 KM) z silnikiem turbo zaprojektowanym na bazie doświadczeń w sportach motorowych posiada standardowy napęd na cztery koła ALL4. Wyposażenie standardowe obejmuje sportowy układ jezdny, 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, sportowy układ wydechowy i pakiet aerodynamiczny. Na życzenie auto oferowane jest z sześciostopniową skrzynią automatyczną.
Kwiecień – pod hasłem indywidualności stoi występ marki MINI na targach Auto China w Pekinie. Światową premierę ma tam model MINI Clubman Hyde Park. Premierę ma również klasyczne Mini. Alternatywne wyścigi dla oldtimerów i youngtimerów prowadzą trasą o długości 5000 km z miejscowości Oberstaufen w Bawarii do stolicy Azerbejdżanu Baku. Oprócz tego MINI składa gratulacje z okazji jubileuszu sztucznego języka esperanto.
Maj – na byłym torze wyścigowym Formuły 1 w miejscowości Le Castellet we Francji ma miejsce MINI United 2012. Ponad 30 tys. fanów marki bawi się przez trzy dni na koncertach artystów z różnych krajów, na wyścigach i innych atrakcjach związanych z MINI. Gwoździem programu są występy takich zespołów jak Iggy and the Stooges oraz Gossip. Do tego, po raz dwunasty MINI wspiera Life Ball w Wiedniu, największą imprezę charytatywną w Europie. MINI przekazuje na aukcję samochód specjalnie przygotowany na tę okazję; dochód z aukcji przeznaczony będzie na projekty związane z walką z wirusem HIV i AIDS. Na International Mini Meeting nad Balatonem na Węgrzech, największym na świecie zlocie środowiska miłośników klasycznych MINI, spotyka się ponad 4 000 miłośników tych aut.
Czerwiec – MINI prezentuje kolejny nowy model – Clubvan – tym razem do transportowych zadań specjalnych. Oferuje on miejsce dla 2 osób oraz przestrzeń bagażową o pojemności 860 l. Drzwi splitdoor ułatwiają załadunek.
Lipiec – London calling – wraz z MINI Hyde Park i MINI Green Park na rynek wchodzą kolejne atrakcyjne edycje specjalne inspirowane brytyjskim stylem. W USA MINI zaprasza do udziału w rajdzie od wybrzeża do wybrzeża: 4 lipca, w dniu narodowego święta niepodległości, pod hasłem MINI TAKES THE STATES społeczność MINI rusza z Nowego Jorku do Los Angeles.
Sierpień – podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Moskwie MINI prezentuje się od swojej sportowej strony. Najważniejszym elementem stoiska firmy są nowe modele John Cooper Works.
Wrzesień – światowa premiera MINI Paceman, siódmego modelu marki na targach Mondial de l’Automobile w Paryżu. Dwoje drzwi, duża pokrywa bagażnika, muskularna sylwetka, opływowe linie w stylu coupé i „salonowe” wnętrze z dwoma indywidualnymi fotelami z tyłu – tak wygląda pierwsze Sports Activity Coupé w segmencie kompaktowych samochodów premium. MINI Paceman oferowane jest opcjonalnie z napędem na cztery koła ALL4. Do tego na paryskich targach samochodowych: pojawia się najszybsze MINI w historii. MINI John Cooper Works GP powstało w ilości 2 000 egzemplarzy. Wyposażone jest w czterocylindrowy silnik turbo o mocy 218 KM, regulowane gwintowane zawieszenie, sportowy układ hamulcowy, układ stabilizacji jazdy z trybem wyścigowym GP i precyzyjnie dopasowane elementy aerodynamiczne.
Październik – w Monachium i okolicach MINI wybiera 25 kierowców, którzy mają testować pierwszy samochód wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny. Przez pięć miesięcy uczestnicy badania testują MINI E w warunkach codziennej eksploatacji, a wyniki ich obserwacji mają być podstawą dla analizy warunków eksploatacji i wymogów odnośnie do infrastruktury koniecznej do obsługi samochodów elektrycznych.
Listopad – modele John Cooper Works czeka zmiana generacji pod maską. Nowa wersja ich silnika turbo opracowanego na bazie doświadczeń w sportach motorowych ma być bardziej oszczędna. Układ turbodoładowania Twin Scroll i bezpośredni wtrysk benzyny w czterocylindrowym silniku o mocy 211 KM uzupełniony zostaje o adaptacyjny rozrząd zaworów. Na targach Los Angeles Auto Show swoją amerykańską premierę ma MINI Paceman. MINI One Countryman i MINI Cooper Countryman spełniają teraz standardowo wymogi normy emisji spalin Euro 6. W Londynie dwa wpisy do Księgi Rekordów Guinnessa: do MINI wciska się 28 zawodniczek gimnastyki i tego samego dnia drużyna gimnastyczek z East Sussex ustanawia jeszcze jeden rekord świata: 23 zawodniczki mieszczą się w klasycznymi MINI.
Grudzień – kolejny rekord: po raz pierwszy w ciągu roku sprzedano ponad 300 tys. aut. Łącznie do końca roku z salonów na całym świecie wyjechało 301 526 MINI. W porównaniu z rokiem 2011 odnotowano wzrost sprzedaży o 5,9%. Największymi rynkami zbytu są: USA, potem Wielka Brytania i Niemcy. Pozytywnie wyglądają również prognozy na rok 2013. W marcu na rynek wchodzi MINI Paceman i planowane jest wejście na kolejne rynki. Ostatnim przykładem ekspansji jest Ameryka Środkowa.
źródło: MINI/wnp.pl (AG)