Amerykański BorgWarner przejmie za 3,3 mld USD brytyjską firmę Delphi Technologies, wzmacniając w ten sposób swoją pozycję na rynku systemów napędowych.
Firmy podpisały 28 stycznia 2020 roku umowę przejęcia Delphi Technologies przez BorgWarner, w transakcji płatnej akcjami, przy czym ustalono, że jedna akcja Delphi Technologies będzie warta 0,4534 akcji BorgWarner. Po finalizacji akwizycji, akcjonariusze BorgWarner będą właścicielami około 84% Delphi Technologies, a reszta będzie należeć do obecnych udziałowców Delphi Technologies.
Dzięki temu przejęciu BorgWarner wzmocni swoje możliwości produkcyjne i portfolio w obszarze elektroniki mocy. Połączenie z Delphi Technologies jest spójne z planami BorgWarnera dotyczącymi koncentracji na przyszłościowych systemach napędowych oraz umożliwi firmie utrzymanie elastyczności w obszarze napędów spalinowych, hybrydowych i elektrycznych (C-H-E) – poinformowała firma w komunikacie.
Przychody BorgWarner i Delphi Technologies za rok fiskalny 2019 są szacowane odpowiednio na 10,17 mld USD i 4,36 mld USD. Podmiot powstały w wyniku połączenia firm będzie jednym z największych globalnych przedsiębiorstw oferujących napędy, dostarczający rozwiązania dla producentów lekkich i komercyjnych pojazdów oraz na rynek wtórny.
Delphi Technologies zostało w 2017 roku wydzielone z firmy Delphi Automotive (która zmieniła nazwę na Aptiv) i specjalizuje się w układach napędowych, rozwijając technologie związane ze spalaniem, oprogramowaniem, sterowaniem i elektryfikacją.
Delphi Technologies jest obecne w Polsce od Ponad 20 lat. Firma w ubiegłym roku uruchomiła w Błoniu fabrykę elektryfikacji i elektroniki.
BorgWarner to amerykański producent komponentów oraz systemów zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach samochodowych. Firma specjalizuje się w produkcji turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych oraz łańcuchów i modułów rozrządu ze zmiennymi fazami dla branży motoryzacyjnej.
W Polsce zakłady produkcyjne i centrum B+R BorgWarner zlokalizowane są przy rzeszowskim lotnisku, w miejscowości Jasionka, w Podkarpackim Parku Naukowo Technologicznym.
Źródło: www.evertiq.pl