Samochody marki Toyota Camry, Corolla, RAV4 i Prius PHV oraz marki Lexus ES300h, UX250h, LC500/500h

Przedsiębiorca Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Toyota Camry, Corolla, RAV4 i Prius PHV oraz marki Lexus ES300h, UX250h, LC500/500h, wyprodukowane w Japonii od 26.04. do 06.06.2019 r., są wyposażone w układ wspomagania układu hamulcowego składający się ze zbiornika ciśnienia i pompy napędzanej silnikiem elektrycznym. W silniku tym zastosowany został szczotkotrzymacz wykonany z tworzywa sztucznego. Istnieje prawdopodobieństwo, że element ten posiada nieprawidłowy kształt skutkujący blokowaniem się jednej ze szczotek. Jeśli taka sytuacja wystąpi, połączenie elektryczne w silniku może zostać przerwane powodując zatrzymanie pracy pompy wspomagania. Będzie to sygnalizowane uruchomieniem lampek kontrolnych, wyświetleniem odpowiedniego komunikatu i/lub sygnałem dźwiękowym. W zależności od ciśnienia płynu hamulcowego przy jakim dojdzie do opisanej sytuacji i intensywności z jaką użyte zostały hamulce samochodu, po kilkukrotnych próbach naciśnięcia pedału hamulca może wystąpić całkowita utrata wspomagania. Nagła i całkowita utrata wspomagania układu hamulcowego podczas jazdy może spowodować wydłużenie drogi hamowania zwiększając ryzyko wypadku.

Kampanią naprawczą objęte są w Polsce 522 samochody.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu weryfikacji i w razie potrzeby wymiany niezbędnych elementów.

Informacji związanych z kampanią udziela Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00).

UOKiK nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.

Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2047).

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.

Źródło: www.uokik.gov.pl