W niedzielę wieczorem po długiej chorobie zmarł Enrico Pavoni, prezes Fiat Auto Poland i przez 30 lat szef polskiego przedstawicielstwa włoskiego koncernu – poinformował Fiat Auto Poland.
Enrico Pavoni większość z 62 lat swojego życia spędził w strukturach Fiata w Europie Środkowej i Wschodniej, a przede wszystkim w Polsce. Ten rzymianin z pochodzenia karierę w koncernie z Turynu zaczął w 1969 r., pracując w zespole zajmującym się budową w Związku Radzieckim fabryki aut na licencji Fiata, znanych potem pod marką Łada.
Później, od 1973 r. zajmował się sprzedażą pojazdów użytkowych Fiata w Europie Wschodniej, a w 1978 r. został dyrektorem przedstawicielstwa Fiata w Polsce i funkcję tę sprawował do teraz, przerywając ją tylko w latach 1990-92, kiedy kierował przedstawicielstwem Fiata w Moskwie.
W 1992 r. należał do zespołu Fiata negocjującego z ówczesnym ministrem finansów Andrzejem Olechowskim umowę o przejęciu przez włoski koncern majątku Fabryki Samochodów Małolitrażowych produkującej auta na licencji Fiata. W efekcie tej transakcji powstał Fiat Auto Poland produkujący samochody oraz polskie spółki firm z grupy Fiata Magneti Marelli (części samochodowe) i Teksid (metalurgia).
Od 1995 r. aż do śmierci Pavoni był prezesem spółki Fiat Polska, która reprezentowała interesy grupy Fiata w naszym kraju. Na tym stanowisku nadzorował przejęcie fabryki maszyn rolniczych Bizon w Płocku przez spółkę New Holland z grupy Fiata oraz wspierał tworzenie instytucji finansowych Fiat Bank Polska i Fiat Finance.
Od kwietnia 2002 r. do śmierci Pavoni był prezesem Fiat Auto Poland, a wcześniej przez dziesięć lat zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego rady nadzorczej tej spółki. Był również prezesem kilku innych polskich spółek Fiata.
Od 1999 r. zasiadał w radzie nadzorczej banku Pekao SA (grupa UnicCredit) i w obecnej kadencji był wiceprzewodniczącym rady tego banku.
Był także wiceprzewodniczącym Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, prezesem Polskiego Związku Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, członkiem konwentu konsultacyjnego włoskich przedsiębiorców przy ambasadzie włoskiej w Warszawie, członkiem międzynarodowej korporacyjnej rady doradczej Akademii im. Leona Koźmińskiego i członkiem jej rady powierniczej, a także członkiem konwentu Politechniki Warszawskiej.
W 1991 r. Enrico Pavoni został uhonorowany przez prezydenta Lecha Wałęsę Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. W 2001 r. został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Republiki Włoskiej.
Był związany z Polską także rodzinnie, gdyż ożenił się z Polką.
Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub