Czy warto kupić auto z używaną instalacją gazową?

LPG pozwala obniżyć koszty paliwa nawet o 40 proc. Żeby jednak użytkowanie auta z taką instalacją się opłaciło, należy sporo jeździć. Im więcej kilometrów, tym większe oszczędności. Pozostaje jeszcze pytanie: Kupić auto z instalacją gazową, czy samemu dokonać montażu u wyspecjalizowanego gazownika?

Nie każdy silnik lubi LPG

Na początku powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie silniki benzynowe nadają się do współpracy nawet z najlepszą instalacją gazową. W skrajnych przypadkach możemy spodziewać się szybkiej degradacji jednostki oraz masy usterek wynikających z niewłaściwego paliwa. Z tej przyczyny przed wyborem samochodu, warto wytypować modele i wersje silnikowe, które najlepiej współdziałają z LPG. Na serwisach aukcyjnych znajdziemy mnóstwo aut z instalacjami gazowymi w rozsądnych cenach, odpowiadających przeważnie ofertom bez gazu. Przynajmniej teoretycznie w ten sposób możemy zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, jakie i tak byśmy musieli wydać na samodzielny montaż. Ogromną niewiadomą jest jednak stan techniczny samej instalacji oraz osprzętu po kilku latach intensywnego użytkowania. Pamiętajmy także, że ogromne znaczenie ma dbałość poprzedniego właściciela o regularny serwis. Wizyty w specjalistycznym warsztacie przyczynią się do długowieczności całego zestawu. Widoczne na wierzchu druty, wiszące kable, taśma lub pianka uszczelniająca, mogą świadczyć o amatorskim podejściu do tematu napraw.

Wśród silników dobrze znoszących LPG znajdziemy zazwyczaj proste konstrukcje. Większość jednostek z lat 90. potrafi przejechać na gazie kilkaset tysięcy kilometrów. Do nich należy zaliczyć konstrukcje między innymi Volkswagena, Skody, Opla i Fiata. Warto zdać sobie sprawę, że osoba decydująca się na montaż instalacji sporo jeździ, chcąc tym samym jak najwięcej zaoszczędzić. Warto więc dobrze sprawdzić historię pojazdu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Jakiekolwiek oszczędności serwisowe poczynione w przeszłości, mogą doprowadzić do bardzo kosztownego remontu silnika.

Źródło: www.wp.pl