W tym roku Wrocław to nie tylko Europejska Stolica Kultury ale także po raz kolejny stolica najnowszych technologii. W dniach 12 i 13 października odbyła się trzecia edycja konferencji rozproszonej „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. To nowatorskie przedsięwzięcie organizowane jest przez cztery wiodące firmy w dziedzinie nowych technologii produkcji: Balluff, Fanuc, Lapp Kabel i Wago.
Konferencja była podzielona na dwie części, sesję plenarną, która odbyła się w Narodowym Centrum Muzyki oraz trzy sesje technologiczne w siedzibach organizatorów (Balluff, Fanuc i Wago). Podczas sesji plenarnej, przedstawiono najnowsze trendy i kierunki rozwoju systemów sterowania – zaprezentowano między innymi raport o innowacyjności polskiej gospodarki oraz szanse i zagrożenia jakie stoją przed branżą przemysłową. Nowoczesna produkcja nie może rozwijać się bez odpowiednio wykształconych pracowników. Dlatego znaczną część tej sesji poświęcono również kwestiom rozwoju edukacji (na przykład poprzez studia dualne), który powinien zapewnić odpowiednie przygotowanie do podjęcia pracy w przemyśle kadry inżynierskiej i technicznej.
Pierwszego dnia zostały także ogłoszone wyniki konkursu prac studenckich – Fabryka Przyszłości. Wręczono nagrody laureatom trzeciej edycji konkursu, którzy mieli okazję przedstawić najlepsze projekty, prezentującej ideę Przemysłu 4.0. Jury najwyżej oceniło koncepcję p. Klary Sereja z Politechniki Lubelskiej (nagroda 5 tys. zł). Drugie miejsce zajął Paweł Bielenda z Politechniki Rzeszowskiej (nagroda 3 tys. zł) a trzecie – Karol Maziec z Politechniki Wrocławskiej (nagroda 2 tys. zł). Wyróżnienie za zajęcie w konkursie czwartego miejsca przypadło Annie Świecy i Piotrowi Stefańskiemu z Politechniki Warszawskiej (praca zespołowa).
Drugi dzień konferencji to przede wszystkim sesje technologiczne, przeprowadzone w siedzibach organizatorów konferencji. Podczas nich zostały zaprezentowane innowacyjne rozwiązania (m.in. technologie komunikacyjne, systemy MES z wykorzystaniem RFID, aplikacje i zaawansowaną robotykę), dzięki którym można monitorować i zarządzać produkcją przy jednoczesnym ograniczaniu koszty działalności, w tym użycia energii.
– Wrocławska konferencja to nie tylko idee i rozwiązania ale także doskonała okazja do spotkania i wymiany poglądów z ekspertami z zakresu automatyki przemysłowej oraz przedstawicielami przodujących uczelni technicznych w Polsce – podsumowuje Grzegorz Banakiewicz, koordynator konferencji. – To spotkanie dostawców zaawansowanych technologii jak i ich odbiorców z różnych branż przemysłowych.
Konferencja rozproszona „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0” skierowana jest do osób mających wpływ na rozwój i unowocześnianie fabryki: przedstawicieli utrzymania ruchu, projektantów automatyki przemysłowej, inżynierów produkcji, szefów produkcji, dyrektorów technicznych, integratorów systemów sterowania, automatyków utrzymania ruchu, reprezentantów działów planowania i rozwoju. W trzeciej edycji wzięło udział blisko 200 osób.
Źródło: Balluff