6 września odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, największej krajowej organizacji zrzeszającej producentów i przedstawicieli producentów pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów, motocykli i skuterów oraz nadwozi, zabudów i podzespołów.
Obchody przebiegały w niezwykle uroczystej i oficjalnej oprawie. Gośćmi na gali byli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, członkowie rządu, posłowie, przedstawiciele firm członkowskich i organizacji biznesowych, dziennikarze oraz przedstawiciele ACEM (europejskie stowarzyszenie producentów motocykli) i ACEA (europejskie stowarzyszenie producentów samochodów) oraz 25 członków europejskich organizacji motoryzacyjnych skupionych w ACEA.
20-lecie było okazją do dokonania podsumowań oraz wskazania na wielką rolę branży motoryzacyjnej dla krajowej gospodarki.
Zabierający głos, wśród których byli Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, przedstawiciel parlamentu poseł Beata Bublewicz oraz Ivan Hodac, Sekretarz Generalny ACEA, zgodnie podkreślali, że przez ostatnie 20 lat Polska stała się jednym z najważniejszych europejskich producentów samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów, a także liderem w produkcji części i komponentów do samochodów.
Zwrócono uwagę na fakt, że branża motoryzacyjna to 14,5% całego eksportu Polski o wartości około 78 mld złotych i prawie 300 000 osób zatrudnionych na stanowiskach wymagających wiedzy, umiejętności i profesjonalizmu.
Podzielając troskę o losy sektora motoryzacyjnego, który w ostatnim czasie stanął wobec skutków globalnego kryzysu, zebrani wskazali na kluczowe obszary: odnowa krajowego parku samochodowego, wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od samochodów używanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz poprawę funkcjonowania stacji kontroli pojazdów, które wymagają szczególnie efektywnego wsparcia rządu i parlamentu.
Prezes PZPM Jakub Faryś przypomniał, że duży i stabilny rynek samochodowy jest kluczowym elementem klimatu inwestycyjnego; nie tylko przyczynia się do utrzymania inwestycji, ale pomaga przyciągnąć nowych inwestorów. Inwestycje w produkcję i sieci sprzedaży pojazdów to nie tylko nowe miejsca pracy, ale i jedno z najistotniejszych źródeł innowacji polskiej gospodarki.
Przedstawiciel PZPM podziękował za dotychczasowe wsparcie i zwrócił się z apelem do przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych o otoczenie branży motoryzacyjnej należną troską i dobrą legislacją, a przedstawicielom firm członkowskich podziękował za owocną 20-letnią współpracę.
Źródła, PZPM
IBRM Samar