Bosch obchodzi okrągły jubileusz: dokładnie 50 lat temu, w kwietniu 1965 r. rozpoczął działalność pierwszy instytut badań podstawowych – Instytut badawczy w Berlinie („Forschungsinstitut Berlin”; FIB). 26 zatrudnionych tam pracowników zajmowało się wówczas badaniami w obszarze półprzewodnikowych obwodów scalonych, które dziś odgrywają ważną rolę w wielu dziedzinach działalności Bosch. Załoga berlińskiego instytutu stanowiła zaledwie 1% z ok. 2 600 pracowników, którzy wówczas byli zatrudnieni w działach badawczo-rozwojowych Bosch. Głównym celem prowadzonych 50 lat temu prac było przygotowanie wyrobów do produkcji seryjnej.
Prace prowadzone w FIB zainicjowały szereg zmian w firmie Bosch oraz przyczyniły się do rozwoju wielu współczesnych produktów i technologii. Obecnie Bosch jest znany z produkcji czujników mikromechanicznych (czujników MEMS), w produkcji których wykorzystuje się materiały półprzewodnikowe. Przedsiębiorstwo wyprodukowało już ponad 5 mld czujników MEMS, które potrafią m.in. wykrywać najdrobniejsze ruchy i przyspieszenia. Są one stosowane w układach wspomagających w samochodach, ale także w smartfonach i opaskach fitness rejestrujących aktywność fizyczną użytkownika. Inne czujniki MEMS optymalizują np. skład mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku, zapewniając niskie zużycie paliwa oraz czystsze spaliny.
Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 45,6 tys. pracowników w działach badawczo-rozwojowych, w tym ok. 1,3 tys. osób w centralnym dziale badań. Pracownicy na całym świecie rozwijają nowe produkty i metody produkcyjne, materiały oraz oprogramowanie. W ten sposób powstała m.in. metoda wiercenia małych otworów w bardzo twardych materiałach (Bosch, Trumpf, Uniwersytet w Jenie. W 2014 r. Bosch przeznaczył na badania i rozwój prawie 5 mld euro. Kwota ta stanowi ok. 10% obrotów. Na całym świecie Grupa Bosch prowadzi ponad 90 placówek badawczo-rozwojowych. W ub. roku zgłosiła do opatentowania ok. 4,6 tys. wynalazków.
Obecnie ok. 1 200 pracowników Centralnego działu badań i rozwoju wprowadza się do nowego campusu badawczego w Renningen pod Stuttgartem. Bosch zainwestuje w nowy ośrodek badawczo-rozwojowy ok. 310 mln euro. Renningen stanie się nowym węzłem globalnych działań w obszarze badań i rozwoju, a jego pracownicy będą prowadzić badania nad materiałami, metodami i technologiami oraz opracowywać nowe systemy, komponenty i procesy produkcyjne. W Renningen znajdzie się także miejsce dla 500 nowych specjalistów: doktorantów, absolwentów i praktykantów. Oficjalne otwarcie nowego campusu badawczego jest planowane tej jesieni.
Wspomniany wcześniej instytut badawczy w Berlinie dziś już nie istnieje. W latach 70. został włączony do „Technicznego Centrum Badań”, a w 1980 r. stał się częścią Centralnego działu koordynacji badań i rozwoju. Likwidacja placówki oraz jej integracja w strukturach instytucji, która była poprzednikiem dzisiejszego Działu badań i rozwoju Bosch miała miejsce w latach 90.
źródło: Bosch
AUTOR: WNP.PL (AG)