Wyzwania polityki przemysłowej i przyszłość rynku wewnętrznego w Europie to najważniejsze tematy spotkania Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Elżbiety Bieńkowskiej i Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego. Rozmowy z udziałem przedsiębiorców odbyły się 23 stycznia 2015 r.
Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, iż powrót Polski i Europy na ścieżkę wzrostu, a także powstanie wysokiej jakości miejsc pracy nie jest możliwe bez zwrócenia się ku nowoczesnemu przemysłowi. – Kryzys pokazał dobitnie, że tylko gospodarki z silną bazą przemysłową, które postawiły na reindustrializacji, były w stanie wyjść z niego obronną ręką – powiedział.
Z kolei Komisarz Bieńkowska wskazała, że spotkanie odbywa się w ważnym momencie. – Komisja jest w trakcie przygotowywania Strategii Jednolitego Rynku dóbr i usług oraz Mapy Drogowej dla przemysłu UE. – To dokumenty o kluczowym znaczeniu dla gospodarki unijnej – oceniła. Podkreśliła, że Europa winna opierać się na przemyśle. – Silny przemysł i deregulacje to dwa punkty, na których chcemy opierać wspólny rynek. 500 mln obywateli Europy to nasz największy atut – przekonywała.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele przemysłu hutniczego i motoryzacyjnego. Motoryzację reprezentowały takie osoby jak: Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji (PIM), Paweł Wideł Wiceprezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP), Alfred Franke, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDiPCM) oraz Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań, Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu Robert Bosch i Janusz Kobus, Wiceprezes Zarządu Pilkington Automotive Poland. Resor gospodarki reprezentowali Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki, Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (KE).
Przedstawiciele sektorów przekazali opinie na temat wyzwań oraz problemów napotykanych przez polskie firmy na rynku wewnętrznym UE.
_________________________________________________________
Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji
– Spotkanie to, zainicjowane przez Komisarz UE Elżbietę Bieńkowską udowodniło jak ważne jest dla urzędników z Brukseli konsultowanie działań ze środowiskami biznesowymi. Dlatego uważam, że jest szansa na ujednolicenie zapisów homologacyjnych między UE a USA oraz wyrównanie cen energii. Poruszono również problem wysokich kosztów dostosowania norm emisji CO2 w perspektywie roku 2020. Istotnym akcentem była dyskusja o położeniu dużego nacisku na innowacje w przemyśle motoryzacyjnym i podjęcie działań w celu wzrostu udziału przemysłu w ogóle do 20% Produktu Unijnego Brutto. Niebawem będą też wznowione prace Grupy Roboczej WG CARS 2020.
Istotne jest, że Komisarz Bieńkowska zaproponowała aby tego typu spotkania odbywały się regularnie, zarówno z samą Komisarz jak również z jej gabinetem doradczym. W trakcie spotkania wręczyliśmy Pani Komisarz E. Bieńkowskiej zaproszenie do wzięcia udziału w czerwcowe konferencji AutoEvent i z rozmowy wynikało, że obecność Pani Komisarz jest możliwa.