Pierwsi badacze i konstruktorzy wprowadzają się do nowego ośrodka badawczo-rozwojowego Bosch w Renningen, niedaleko Stuttgartu. Po 2,5 roku od rozpoczęcia prac budowlanych, do końca grudnia 2014 r. w nowym kampusie rozpocznie pracę ok. 800 osób.
Renningen stanie się nowym centrum globalnej organizacji badawczo-rozwojowej Bosch.
– Ośrodek w Renningen przyczyni się do zwiększenia innowacyjności Grupy Bosch. Naszym strategicznym celem jest proponowanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb świata połączonego za pośrednictwem sieci internetowej. Aby je rozwijać, w jeszcze większym stopniu zintegrujemy naszych badaczy i konstruktorów – tak w Renningen, jak i na całym świecie, mówi prezes zarządu Bosch Volkmar Denner.
Wraz z nowym ośrodkiem w Renningen międzynarodowa organizacja badawczo-rozwojowa Bosch będzie od 2015 r. obejmować 8 placówek w 6 krajach. Suma inwestycji w nowy ośrodek badawczo-rozwojowy wyniesie 310 mln euro.
Do końca 2014 r. badacze i konstruktorzy Bosch wprowadzą się do wschodniej części kompleksu i budynku centralnego. Do końca I kwartału 2015 r. zostanie ukończony i zasiedlony budynek w zachodniej części kompleksu. Przeprowadzka odbędzie się stopniowo i potrwa około pół roku. W wielu laboratoriach i placówkach badawczych konieczny jest pracochłonny demontaż, spakowanie i przewiezienie sprzętu, a następnie uruchomienie go w nowej lokalizacji. Z aktualnie użytkowanych 270 laboratoriów do nowych pomieszczeń w Renningen zostanie przewiezionych ok. 1,8 tys. maszyn i urządzeń technicznych. Do początku lata 2015 r. na teren nowego kampusu zostanie przetransportowanych ponad 12 tys. skrzyń ze sprzętem i wyposażeniem.
Bosch po raz pierwszy koncentruje swoje działania badawczo-rozwojowe w jednym ośrodku usytuowanym w aglomeracji Stuttgartu. Nowy ośrodek jest dostosowany do potrzeb i wymagań badaczy. Wzorem kampusu uniwersyteckiego, budynki są rozmieszczone na rozległym terenie, a specjalnie opracowana koncepcja biurowa zapewnia atrakcyjne środowisko pracy, które wspiera kreatywność i współpracę. Np. biura zlokalizowane w pobliżu warsztatów oraz laboratoriów zapewnią możliwość szybkiego testowania oraz weryfikacji pomysłów i zastosowań.
W 2013 r. Bosch zgłosił 4 964 wnioski patentowe, co daje średnio 20 patentów w przeliczeniu na dzień roboczy. Zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce na świecie. W minionym roku firma przeznaczyła ok. 4,5 mld euro, tj. ok.10% swoich obrotów, na działalność badawczo-rozwojową. Bosch zatrudnia obecnie 42,7 tys. badaczy i konstruktorów na całym świecie.
W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez trzy spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., w której udział firmy Bosch wynosi 50%. Bosch prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: Warszawie (siedziby spółek), Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie (fabryki). W 2013 r. Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 2,5 mld zł i zatrudniała ok. 1 tys. pracowników.
źródło: Bosch
AUTOR: WNP.PL (AG)