Na całym świecie, w firmie Bosch obserwowany jest coraz większy popyt na emerytowanych pracowników: w 2013 r. seniorzy-eksperci przepracowali dobrowolnie ok. 50 tys. dni. To dwa razy więcej niż jeszcze przed 5 laty. Szczególnie poszukiwani są specjaliści: technicy, inżynierowie, kontrolerzy oraz logistycy.
15 lat temu Bosch założył spółkę zależną Bosch Management Support GmbH (BMS), która pośredniczyła w czasowym zatrudnianiu byłych, emerytowanych pracowników do zadań doradczych lub związanych z realizacją projektów. Celem było przekazanie wiedzy zdobywanej przez dziesięciolecia młodszym pracownikom. 1 600 emerytowanych pracowników to ponad 40 000 lat know-how, wszyscy oni tworzą grupę ekspertów przedsiębiorstwa. W 1999 r. model zatrudnienia seniorów ekspertów stworzony przez Bosch był jedyną tego rodzaju koncepcją w Niemczech. Z czasem stał się on wzorem dla wielu organizacji i przedsiębiorstw.
– Koncepcja, którą w 1999 r. zainicjowano z udziałem 30 byłych pracowników, jest dziś globalnym modelem, który odnosi sukcesy, mówił z okazji przypadającego jubileuszu Christoph Kübel, członek zarządu i dyrektor ds. personalnych w spółce Robert Bosch GmbH. – Nasi seniorzy eksperci pełnią ważną rolę. Ich wieloletni know-how pomaga rozwiązywać problemy, dostarcza nowych pomysłów i umacnia naszą innowacyjność. Zespołom złożonym z osób w różnym wieku łatwiej przychodzi przyswajanie wiedzy. Eksperci BMS pracują w ograniczonym wymiarze czasu i otrzymują za pracę honorarium odpowiednio do wcześniejszych zarobków. Do klasycznych obszarów, w których zatrudnia się seniorów ekspertów, należą badania i rozwój, produkcja, zaopatrzenie, finanse oraz marketing i dystrybucja.
W minionym roku seniorzy-eksperci otrzymali na całym świecie 1 027 zleceń doradczych i przepracowali w sumie 49 556 dni. Ważnym czynnikiem wspomagającym popyt na seniorów ekspertów jest ich wysoka skuteczność w rozwiązywaniu problemów: seniorzy, którzy nie pracują pod presją kariery ani bodźców finansowych, szybko wdrażają się w problematykę zadania.
– Mogę bezpośrednio wykorzystać moją wiedzę i doświadczenie, sięgnąć do kontaktów w Boschu i pracować z kolegami jak równy z równym, mówi Ursula Glatz (65 l.), pracująca ostatnio jako senior-ekspert przy zadaniach związanych z zarządzaniem jakością. – Zdarza się, że zadanie nie leży w obszarze moich zainteresowań, wtedy muszę je odrzucić. Moim celem jest dostarczenie określonych wyników pracy, a nie po prostu zorganizowanie sobie wolnego czasu.
W Niemczech, gdzie ze względu na zmiany demograficzne, w wielu miejscach poszukiwani są specjaliści, model seniorów-ekspertów firmy Bosch jest odzwierciedleniem globalnej strategii różnorodności (Diversity). Wielu seniorów wnosi doświadczenie, sięgające nawet 40 lat. Dlatego są coraz bardziej poszukiwani także za granicą. Oprócz Niemiec, spółka BMS ma swoje przedstawicielstwa także w Denham (Wlk.Brytania), Broadview (USA), Saitama (Japonia) oraz Campinas (Brazylia). Niedawno Bosch otworzył organizację BMS w indyjskim Bangalore.
źródło: Bosch
AUTOR: WNP.PL (AG)