Jeśli wierzyć badaniom, ponad połowa Polaków jest za ponownym wprowadzeniem przepisu zobowiązującego policję do odholowania auta, gdy osoba prowadząca pojazd nie posiada aktualnej polisy OC. Tak wynika z najnowszych badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
Rozwiązanie wskazane przez większą częśc respondentów wskazuje, że kierowca mógłby odzyskać samochód i kontynuować podróż dopiero po okazaniu ważnego ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach może poruszać się ok. 250 tys. pojazdów bez OC, czyli ok. 1% pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. UFG przekonuje, że za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych płacą m.in. inni kierowcy, którzy sumiennie wykupują to ubezpieczenie. Fundusz zapytał więc Polaków o sposoby na ograniczenie liczby nieubezpieczonych.
Wyniki badania pokazują, że ponad połowa Polaków jest za odholowywaniem pojazdu za brak OC i możliwością kontynuowania jazdy dopiero po okazaniu aktualnego ubezpieczenia.
Również ponad połowa Polaków jest za tym, żeby kara za brak OC była naliczana za każdy dzień przerwy w posiadaniu tej polisy; takie rozwiązanie lepiej mobilizowałoby kierowców do pilnowania terminów zakupu OC. Mniej zwolenników wśród badanych zyskał natomiast pomysł wprowadzenia zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców, którzy po raz kolejny złapani zostali na jeździe bez ważnego OC.
Badanie przeprowadzone zostało – na zlecenie UFG – przez firmę badawczą GfK Polonia pomiędzy 6 a 8 grudnia 2013 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 000 osób w wieku powyżej 15 lat. Badanie omnibusowe zrealizowane zostało metodą wywiadów bezpośrednich ze wspomaganiem komputerowym.
źródło: UFG
AUTOR: WNP.PL (AG)