Portugalskie urzędy skarbowe przejęły i sprzedały w tym roku rekordową liczbę samochodów od dłużników. Od stycznia do połowy grudnia br. zajmowano codziennie 41 pojazdów należących do osób zalegających fiskusowi ze spłatą zobowiązań.
Jak poinformował sekretarz stanu ds. polityki fiskalnej Paulo Nuncio, zanotowana w tym roku liczba zajętych i sprzedanych przez urzędy skarbowe samochodów jest rekordowa w historii Portugalii. „W tym roku fiskus sprzedał już ponad 14 tys. 300 pojazdów należących wcześniej do dłużników” – ujawnił przedstawiciel ministerstwa finansów.
Według szacunków resortu finansów w porównaniu z rokiem 2011 liczba przejmowanych w ramach egzekucji komorniczych i sprzedawanych aut dłużników przez urzędy skarbowe zwiększyła się ośmiokrotnie. „W stosunku do ub.r. fiskus zajął i sprzedał o niemal 300 proc. więcej samochodów należących do osób, które unikały spłaty swoich zobowiązań podatkowych” – dodał Paulo Nuncio.
Malejącą tendencję odnotowano z kolei w przypadku nieruchomości przejmowanych od dłużników i sprzedawanych przez skarbówkę. Od stycznia do połowy grudnia br. na terenie Portugalii miało miejsce 26 tys. 863 takich przypadków. „Tendencja ta osłabiła się w porównaniu z ub.r. o 3,8 proc., zaś wobec 2011 r. o 5,4 proc.” – odnotował przedstawiciel resortu finansów.
W tym roku zmniejszeniu – o 42 proc. wobec 2012 r. – uległa również dynamika przejęć środków dłużników zgromadzonych na ich kontach bankowych. Tymczasem od grudnia br. możliwości fiskusa zwiększyły się i urzędy skarbowe mogą już zajmować także papiery wartościowe emitowane przez państwo, które są w posiadaniu osób zalegających ze spłatą zobowiązań wobec skarbówki.
W październiku br. rząd Portugalii wprowadził tzw. akt przebaczenia podatkowego dla osób zalegających fiskusowi oraz ZUS. Przewiduje on tymczasowe zwolnienie od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu podmioty zalegające ze spłatą zobowiązań. Warunkiem aktu łaski jest rozliczenie się z państwem do 20 grudnia br. Dotychczas państwo odzyskało ponad 380 mln euro.
Każdego dnia sądy w Portugalii ogłaszają niewypłacalność średnio 30 firm lub gospodarstw domowych. Rodziny stanowią już 64 proc. wśród wszystkich bankrutów.
wnp.pl, AUTOR: PAP