3M znów inwestuje we Wrocławiu

Rozbudowa fabryk giganta z USA ma kosztować 125 mln zł. Pracę znajdzie 80 osób.
Ostatniego dnia wakacji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej nikt się nie lenił. Strefa wydała dwa zezwolenia. Firma Techspring, producent elementów dla branży elektrotechnicznej i motoryzacyjnej, zainwestuje w Bielawie 3,5 mln zł. Ponad 30 razy więcej wyda 3M.

— Planujemy rozbudowę dwóch zakładów — mówi Ilona Gajewska z 3M.

Chodzi o działy: zajmujący się bezpieczeństwem i ochroną osobistą oraz pracujący na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycja ma się zakończyć do końca 2017 r., a dzięki niej do grudnia 2014 r. powstanie 80 miejsc pracy. Dotychczas 3M zainwestował w Polsce 350 mln USD.

Wrocław jest superhubem, czyli jednym z dziesięciu najważniejszych ośrodków produkcyjnych 3M. Ma stąd pochodzić 70 proc. produktów sprzedawanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Amerykański koncern ma tu już m.in. fabrykę taśm dla lotnictwa za 173 mln zł czy zakład uszczelnień do katalizatorów za 63 mln zł oraz centrum R&D. W Polsce produkuje także w Skomielnej koło Rabki i Janinowie. Znad Wisły (i Odry) na rynek trafiają: plastry Viscoplast, unieruchomienia syntetyczne (tzw. lekki gips), materiały ścierne, filtry, taśmy i kleje przemysłowe czy produkty do utrzymania czystości.

W 2011 r. 3M w Polsce miał 1,4 mld zł przychodów. Zatrudnia ponad 1600 pracowników. Sprzedaż na świecie sięgnęła 29,6 mld USD. W 3M pracuje 84 tys. osób.

Puls Biznesu, MAG


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997