3M, Marmorin i Gestamp będą inwestować

Wałbrzyska strefa chce urosnąć jeszcze o 100 ha. Ma już obiecane prawie 200 mln zł.

Ledwo rząd zgodził się na włączenie ponad 330 ha do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (chodzi głównie o grunt dla Volkswagena i jego poddostawców we Wrześni), a już resort gospodarki planuje kolejne poszerzenie. Tym razem o 100 ha.

Wanny i karoserie

W przypadku 10 ha terenów prywatnych wiadomo, kto i w co chce inwestować. W Szprotawie 20 mln zł i 60 etatów obiecuje Marmorin, producent wyposażenia wnętrz, łazienkowego i kuchennego. Spółka chce zastosować kombajn do zalewania tworzywem poliestrowym i planuje budowę trzech linii produkcyjnych i magazynów. We Wrześni rozbudowę planuje Gestamp, spółka, która od 2002 r. produkuje w Polsce metalowe elementy i systemy konstrukcyjne dla przemysłu motoryzacyjnego. Zatrudnia 286 osób, a w związku z inwestycją za 167,6 mln zł obiecuje jeszcze 30 etatów. Powstaną linie do: produkcji elementów karoseriiczy łączenia elementów blaszanych. Hiszpańska spółka jest na świecie dostawcą VW. Lokalna prasa już okrzyknęła tę inwestycję pokłosiem decyzji VW o budowie we Wrześni fabryki aut. Niewykluczone, że tak jest, choć na ten projekt Gestamp zdecydował się już ponad rok temu.

Miasta i gminy

We Wrocławiu zakład chce rozbudować 3M. Spółka złożyła wniosek o włączenie do strefy jeszcze 1,9 ha swojej działki. W projekcie poszerzenia WSSE spółka tłumaczy, że dodatkowy teren jest potrzebny do zrealizowania inwestycji za 125 mln zł, na którą dostała zezwolenie w sierpniu 2012 r. Podczas ostatecznego projektowania budynków okazało się, że zakład filtrów, wygłuszeń samochodowych i klejów wychodzi poza teren strefy o około 20 m w stosunku do początkowych założeń. Z informacji „PB” wynika, że amerykańska spółka, która zainwestowała już w Polsce ponad 400 mln zł, myśli o kolejnych inwestycjach. Będzie miała szansę zrealizować je w strefie ekonomicznej, bo po- szerzenie przewiduje włączenie terenów we Wrocławiu. Wałbrzyska strefa ma objąć dużo więcej działek należących do gmin i miast: w Świdnicy, Strzelinie, Brzegu Dolnym, Otmuchowie, Bielawie, Prudniku, Grodkowie, a przede wszystkim Kobierzycach, w których strefa ma zająć 83 ha. Dzięki dodatkowym 90 ha do WSSE powinny napłynąć inwestycje za prawie 2 mld zł, tworzące 4,4 tys. miejsc pracy. WSSE to jedna z ośmiu specjalnych stref ekonomicznych (wśród 14), które są w trakcie poszerzania. Boom na zmianę granic jest związany z nowymi, ostrzejszymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, które wchodzą w życie 1 lipca.

Puls Biznesu, Małgorzata Grzegorczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł100 mln aut rocznie?
Następny artykułTop marki w Chorwacji