Czy Jaguar pozostanie w Wielkiej Brytanii?

Prezes Jaguara Land Rovera, Ralf Speth, ostrzegł rząd Theresy May, że transakcja „złego Brexitu” bez „bezkompromisowego” dostępu do Unii Europejskiej zagroziłaby inwestycjom co może być przyczyną opuszczenia przez producenta Wielkiej Brytanii.

W wywiadzie dla Financial Times Speth powiedział, że JLR opuści Wielką Brytanię, jeśli będzie to jedyna opcja „ratowania firmy”.

Dodatkowe koszty i opóźnienia w dostawach części pochodzących spoza Wielkiej Brytanii w przypadku złej transakcji zmniejszyłyby zysk o 1,2 miliarda funtów rocznie, co uniemożliwiłoby pozostanie w Wielkiej Brytanii, powiedział Speth.

„Nie chcę nikomu grozić, ale musimy jasno przedstawić wdrożenie tego ruchu, chcemy pozostać w Wielkiej Brytanii bo serce i dusza Jaguara Land Rovera znajduje się w Wielkiej Brytanii”, powiedział Speth dla FT.

Ważne spotkanie

Ostrzeżenie pojawiło się w przeddzień ważnego posiedzenia Rady Ministrów, podczas którego Premier May ma spróbować znaleźć konsensus w sprawie kompromisowego planu przyszłych stosunków gospodarczych z UE.

Niecały miesiąc temu Jaguar Land Rover, z siedzibą w West Midlands w centralnej Anglii, obiecał przebudować fabrykę Solihull w pobliżu Birmingham na potrzeby nowej generacji samochodów elektrycznych.

„Musimy zdecydować, czy do Wielkiej Brytanii wprowadzimy dodatkowe pojazdy elektryczne z nową technologią z akumulatorami i silnikami” – powiedział Speth dla FT. „Mamy inne możliwości: jeśli zrobię to tutaj i Brexit pójdzie w złym kierunku, to co się stanie z firmą?”

Firma zresztą już poinformowała, że na początku przyszłego roku przeniesie produkcję Land Rover Discovery na Słowację z Solihull.

BMW Group i producent samolotów Airbus również powiedzieli, że mogą przenieść inwestycje, jeśli Brexit utrudni handel.

„Jeśli brytyjski przemysł motoryzacyjny pozostanie konkurencyjny na całym świecie i ochroni 300 000 miejsc pracy w Jaguar Land Rover i naszym łańcuchu dostaw, będziemy mogli zachować wolny od ceł dostęp do handlu i talentów, bez zmiany obecnych przepisów UE to zostaniemy”, powiedział Speth w osobnym komentarze.