Nowy nissan micra będzie produkowany w fabryce Renault

Od 2016 r. nowa wersja nissana micry będzie produkowana w fabryce Renault pod Paryżem. W ten sposób japońska firma pomoże swojemu francuskiemu właścicielowi spełnić zobowiązania wobec związkowców.

Przez wiele lat Nissan produkował swoje małe auto Micra w brytyjskich zakładach w Sunderland. Obecną wersję micry japońska firma od 2010 r. importuje jednak do Europy z Indii, bo tam jest taniej produkować małe auta.

Ale kolejną wersję modelu Micra Nissan będzie znowu produkować w Europie. Od 2016 r. z linii montażowych fabryki Renault we Flins pod Paryżem będzie zjeżdżać 82 tys. sztuk tego auta rocznie – ogłosiły w piątek Nissan i francuski koncern Renault, który od końca XX wieku jest największym akcjonariuszem japońskiej firmy.

W ten sposób Renault będzie mógł się wywiązać z porozumienia zawartego przed miesiącem z francuskimi związkowcami. Zgodzili się oni na zamrożenie płac w tym roku oraz likwidację 7,5 tys. etatów po pracownikach odchodzących na emeryturę. A w zamian Renault zobowiązało się, że nie zamknie żadnej fabryki we Francji i zwiększy w nich produkcję o 180 tys. samochodów rocznie, z czego 80 tys. sztuk stanowić mają auta partnerów Renault – takich właśnie jak Nissan.

Związkowcy Renault nie wykluczają, że w fabryce w mieście Sandouville będą też produkować dostawcze auto Nissan Primastar.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, AFP