Mazda bierze udział w ciekawym projekcie badawczym

Mazda Motor Corporation ogłosiła realizację wspólnego projektu badawczego z Saudi Aramco, należącą do Królestwa Arabii Saudyjskiej państwową spółką, zajmującą się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej oraz Japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Badań Przemysłowych i Technologii (AIST). Celem wspólnego projektu jest poprawa efektywności silników spalinowych i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Prace badawcze prowadzone są równolegle nad niskowęglowym paliwem oraz silnikami, które będą napędzane tym rodzajem paliwa.

Kompleksowe podejście „od wydobycia do zużycia” aktywuje wspólny projekt badawczy, którego celem jest redukcja emisji CO2

Projekt realizuje wizję technologicznego rozwoju zgodnie z założeniami strategii „Sustainable Zoom-Zoom 2030”

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii w 2035 roku aż 84% samochodów na świecie będzie nadal napędzanych silnikami spalinowymi [1]. W ramach wspólnego projektu badawczego trzy instytucje zbadają efektywną redukcję dwutlenku węgla i technologię z perspektywy „od wydobycia do zużycia”, biorąc pod uwagę każdy etap cyklu paliwowego, od etapu wydobycia
z szybu naftowego do jazdy samochodem na co dzień. Projekt współpracy przewiduje, że Saudi Aramco skupi się opracowaniu paliwa, które dzięki procesowi oczyszczania będzie charakteryzować się niższą emisją dwutlenku węgla, a Mazda i AIST skoncentrują swoją uwagę na badaniach i rozwoju wysokowydajnego silnika, który będzie napędzany tym paliwem. Ta inicjatywa to kolejna forma wieloaspektowego zaangażowania Mazdy w prace nad ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Mazda wierzy, że nie wystarczy już koncentrować się tylko na etapie od tankowania do eksploatacji i rozwijać silniki oraz samochody wydajne pod względem spalania, które emitują mniej dwutlenku węgla podczas eksploatacji.

Wspólny projekt badawczy jest zgodny z założeniami programu „Sustainable Zoom-Zoom 2030”, który jest wizją rozwoju technologicznego Mazdy, ogłoszoną w sierpniu 2017 roku. W długoterminowej perspektywie wizja określa, w jaki sposób Mazda będzie wykorzystywać przyjemność z prowadzenia, podstawowy atrybut w świecie motoryzacji, aby pomóc rozwiązywać problemy stojące nie tylko przed kierowcami, ale całą planetą Ziemią i jej mieszkańcami.

Zaangażowanie Mazdy w ten projekt badawczy wynika z długiej historii rozwoju technologii, której celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jako globalna firma, Mazda nie szczędzi starań by chronić zasoby naszej planty, współtworząc przyszłość, w której ludzie i samochody koegzystują w równowadze z hojną i piękną naturą Ziemi. Mazda czyni starania by chronić środowisko naturalne, oferując samochody, zapewniające nielimitowaną mobilność wszędzie i każdemu, łączące nieprzeciętne parametry pro-ekologiczne z bezpieczeństwem i przyjemnością prowadzenia, aby zdobyć szersze grono odbiorców na całym świecie.

[1]„Globalna wizja transportu do roku 2050”‚ opracowana przez Międzynarodową Agencję Energii

Źródło: www.mototarget.pl