Wyraźny spadek na niemieckim rynku motoryzacyjnym

We wrześniu w Niemczech zarejestrowano 250 tysięcy nowych samochodów, a to o 11%mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku, podała organizacja producentów samochodów VDIK. Niektóre koncerny ograniczyły produkcję.
W okresie I-IX 2012 liczba nowych samochodów zarejestrowanych w Niemczech wyniosła 2,36 mln i była mniejsza o 1,8% od poziomu z zeszłego roku. W całej UE na koniec sierpnia odnotowano spadek o 7%. – Niektórzy producenci w Niemczech już zareagowali na kryzys na rynku. Ford i Opel ograniczyły produkcję, przypominał ostatnio dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Szef Forda w Niemczech Bernhard Mattes zaapelował o państwowe subwencje, pozwalające na zwiększenie zakresu zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. – To znów może być pomocne w obliczu kryzysu, powiedział. Za takim rozwiązaniem wypowiedziały się zarówno związki zawodowe, jak i pracodawcy.

W czasie kryzysu w 2008 i 2009 roku dopłaty do zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin (Kurzarbeit) uchroniły wiele niemieckich firm przed bankructwem, a pracowników – przed bezrobociem. Obecnie Federalna Agencja Pracy dopłaca do wynagrodzeń za pracę w niepełnym wymiarze maksymalnie przez pół roku. Zdaniem Mattesa należy wydłużyć ten okres do 24 miesięcy.

Z opublikowanych danych wynika, że udział w niemieckim rynku pojazdów z napędem alternatywnym, np. elektrycznym, na gaz czy z silnikami hybrydowymi wynosi 1,2%. Rozczarowuje popyt na auta z napędem elektrycznym; stanowią one zaledwie 0,087% nowo zarejestrowanych samochodów w Niemczech. Tymczasem kanclerz Angela Merkel potwierdza, że celem rządu pozostaje to, by do 2020 roku po ulicach niemieckich miast jeździło milion elektrycznych aut. Zdaniem branży motoryzacyjnej, tego nie da się osiągnąć bez dodatkowego wsparcia ze strony państwa, np. w postaci premii na zakup takich pojazdów.
wnp.pl, PAP