World Car of the Year 2016 – spekulacje, wyniki

Plebiscyt World Car of the Year 2016 to jeden z ważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych. Jurorzy z całego świata główkują nad najlepszym autem, jaki w danym roku pojawił się na rynku. Przyglądamy się finalistom i sprawdzamy, który samochód ma największe szanse na wygraną.

Na tegorocznych targach w Genewie poznaliśmy samochód roku 2016, ale jest jeszcze jeden ważny konkurs – World Car of the Year 2016. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że Car of the Year to wydarzenie w skali europejskiej. Natomiast World Car of the Year zrzesza jury z całego świata. W skład sędziów wchodzi 23 dziennikarzy w tym Polak, Maciej Pertyński. WCOTY jest też młodszym wydarzeniem, jego początki sięgają 2005 roku.

W 2006 roku wprowadzono podział na pięć kategorii: World Car of the Year, World Luxury Car, World Performance Car, World Green Car i World Car Design of the Year.

Żeby nasze spekulacje były przejrzyste i zrozumiałe, polecamy sprawdzić tegorocznych finalistów w poszczególnych kategoriach. Teraz skupimy się tylko na wybranych modelach, które naszym zdaniem mają szanse na wygraną.

Nagrodę główną w plebiscycie World Car of the Year 2016 może zgarnąć Audi A4 B9. Dlaczego akurat to? Pozostali finaliści (Mazda MX-5, Mercedes- Benz GLC) to samochody raczej niszowe i nie pasujące do zwycięzców z lat wcześniejszych. A4 jest autem bardzo popularnym, a konkurs na światowe auto roku właśnie takie pojazdy najczęściej wybiera. Pozostaje pytanie, czy rosnąca moda na SUV-y i crossovery nie skieruje większej uwagi sędziów na GLC?

Drugą kategorią jest World Luxury Car, czyli najbardziej luksusowy samochód roku. Tu naszym zdaniem sprawa jest prosta. BMW 7 jest najmłodszym graczem wśród nominowanych, dominuje także pod względem nowoczesnych technologii. Samochód potrafi sam parkować (nawet na parkingach wielopoziomowych), wyjeżdżać z garażu, systemem multimedialnym można sterować za pomocą gestów, a powietrze może mieć 8 róznych zapachów.

World Performance Car to kategoria najbliższa naszemu sercu. Nominowane są trzy świetne samochody i mamy tutaj zagwostkę, który wybiorą sędziowie. Auta, mimo że walczą o ten sam tytuł to pochodzą z trzech różnych światów. Honda Civic Type R to wściekły hot hatch z napędem na przód, Mercedes-AMG C 63 Coupe to mocne i eleganckie coupe, a Audi R8 to liga supersamochodów z silnikiem umieszczonym centralnie. Naszym zdaniem jednak będzie to Honda. Ze względu na genialną stylistykę, idealnie oddającą zwariowany charakter auta oraz za silnik – 2.0 VTEC turbo 310 KM.

Kolejna kategoria to znak czasów – World Green Car. Wśród najbardziej ekologicznych aut naszym zdaniem jest jeden zwycięzca – Toyota Mirai. Samochód reprezentuje nową erę w motoryzacji, auto napędza wodorowa jednostka, która jedyne co wydziela to woda. Nasz test Mirai’a dowiódł, że auto prowadzi się i użytkuje jak pojazd napędzany silnikiem spalinowym. Problem pojawia się w momencie tankowania, sieć stacji wodorowych jest jeszcze zbyt słabo rozwinięta.

Na końcu jury głosuje na najlepiej zaprojektowane auto roku, czyli World Car Design of the Year. Tu spore szanse manowy Jaguar XE, który ma niebanalną stylistykę, a na dodatek jest bardzo dobrze wykończony. Auto wygląda drapieżnie, jak na Jaguara przystało, ale też i dostojnie, w końcu to przedstawiciel szlacheckiego brytyjskiego rodu.

Wyniki World Car of the Year 2016 poznamy już jutro. Śledźcie naszą stronę.

mojeauto.pl, Konrad Maruszczak