Włosi przejmują producenta aut Jamesa Bonda

Włoski fundusz Investindustrial wygrał rywalizację o brytyjską firmę Aston Martin, produkującą sportowe auta, słynne z filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Za 150 mln funtów, czyli 241 mln dol., włoski fundusz kupi 37,5 proc. akcji Aston Martin z nowej emisji i zostanie największym akcjonariuszem tej firmy – ogłoszono w piątek. W rywalizacji o producenta aut Jamesa Bonda Włosi pokonali indyjski koncern Mahindra&Mahindra.

Od 2007 r. Aston Martin był kontrolowany przez spółki Investment Dar i Adeem Investment, które za 770 mln dol. odkupił większość akcji brytyjskiej firmy od Forda. Po objęciu akcji przez Włochów, fundusze z Kuwejtu i Ford pozostaną akcjonariuszami Aston Martina, ale ich udziały zmaleją.

Aston Martin ogłosił, że dzięki tej transakcji ma do 2018 r. pieniądze na konstrukcję i produkcję nowych modeli samochodów.

Investindustrial zapowiada, że doprowadzi do rozwoju brytyjskiej firmy, tak jak wcześniej włoskiego producenta motocykli Ducati. Fundusz Investindustrial kupił tego producenta motocykli w 2006 r., a w kwietniu tego roku sprzedał go niemieckiemu Audi za ok. 860 mln euro.

Komu w przyszłości Włosi sprzedadzą Aston Martina, rywala Ferrari z grupy Fiata – na razie nikt nawet nie spekuluje.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, Reuters


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997