W wieku 100 lat zmarł Edji Toyoda, twórca ekspansji Toyoty

Były szef koncernu Toyota, Edji Toyoda, zmarł we wtorek w wieku stu lat – ogłosił koncern. To właśnie pod jego kierownictwem w latach 70. i 80. dokonała się światowa ekspansja japońskiego producenta samochodów.
Toyoda, urodzony w rodzinie założycieli koncernu, był kolejno dyrektorem wykonawczym (w latach 1967-1982), a potem prezesem zarządu (1982-1992), stojąc na czele firmy łącznie przed 25 lat.

„Był promotorem ekspansji Toyoty za granicę” – podkreślił rzecznik firmy. Za jego rządów japoński producent podpisał porozumienie o współpracy z amerykańskim konkurentem – General Motors, mówiące o założeniu wspólnych zakładów w Kalifornii. W 1984 roku zakłady te zaczęły produkować pierwsze tototy „made in America”. W późniejszych latach Toyota rozpoczęła produkcję własnych aut w stanie Kentucky w USA oraz w Kanadzie. W tym samym czasie zaczęła wytwarzać samochody w Europie – w Wielkiej Brytanii.

Kiedy Toyoda stanął na czele firmy, wytwarzała ona 800 tys. aut rocznie, niemal wyłącznie w Japonii. Kiedy zaś ostatecznie odszedł z zarządu – w 1994 roku – produkcja wynosiła ponad 4,6 mln aut, z czego 735 tys. powstawało w Ameryce Północnej, a ponad 100 tys. w Europie.

Firma założona 1926 roku jako Toyoda Automatic Loom Works Ltd, w 2008 roku pobiła General Motors pod względem sprzedaży, stając się numerem jeden na świecie w branży samochodowej. W 2011 roku utraciła to miejsce, ale odzyskała je w 2012 r. dzięki wzrostowi sprzedaży na niemal wszystkich rynkach, szczególnie w USA.

wnp.pl, AUTOR: PAP