VW e-up!: pierwsze seryjne auto elektryczne z Wolfsburga

Volkswagen przedstawił swój pierwszy w pełni elektryczny samochód seryjny – e-up!. 4-osobowe auto jest w stanie pokonać odległość do 150 km.

Producent zapowiada, że wystarczy 30 minut do naładowania baterii pojazdu do poziomu 80 proc. pojemności. Za napęd odpowiada silnik elektryczny o mocy maksymalnej 82 KM oraz długotrwałej 55 KM. Maksymalny moment obrotowy 210 Nm jest dostępny już od pierwszych obrotów silnika przez co przyspieszenie do „setki” wynosi 14 s, zaś prędkość maksymalna – 135 km/h.

Wbudowana w podłogę bateria litowo-jonowa ma pojemność 18,7 kWh. Złącze do jej ładowania ukryto za „klapką wlewu paliwa”. Jako opcja dostępny jest system ładowania CCS, dopuszczający ładowanie prądem stałym i zmiennym – kierowcy będą mogli zatem „uzupełniać” baterię na większości stacji, niezależnie od źródła prądu i oferowanej prędkości ładowania.

Auto nie wyróżnia się zbytnio od spalinowego odpowiednika. W oczy rzuca się linia diodowych świateł dziennych w zderzaku przypominająca łuk. Wprowadzono też optymalizacje aerodynamiczne w przedniej części nadwozia, progach i podłodze. O tym, że mamy do czynienia z elektryczną wersją pojazdu świadczyć będą szlifowane na połysk 15-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich, logo VW na niebieskim tle oraz napis e-up! z tyłu. We wnętrzu dominują jasnoszare poszycia siedzeń z niebieskimi szwami. Znaleźć będzie można elementy skórzane i chromowane.

Szerszej publiczności samochód zostanie pokazany podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej we Frankfurcie we wrześniu 2013 r. Zaraz po premierze będzie można składać na niego zamówienia.

Źródło: Volkswagen

ll/moto.wp.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997