Volvo i Geely wspólnie będą tworzyć samochody

W momencie gdy Volvo zostało wykupione przez chińską markę Geely było wiadome, że nowy właściciel będzie chciał skorzystać z zaplecza technologicznego szwedzkiej firmy. Teraz ogłoszono, że obie marki wspólnie otworzą centrum rozwojowe w szwedzkim Goteborgu.

Nowy zakład ma opracować platformę dla przyszłych samochodów kompaktowych obu marek. To na niej mają powstawać samochody segmentu C zarówno Volvo jak i Geely. Nowy projekt będzie mniejszy niż modułowe rozwiązanie nazwane Scalable Platform Architecture (SPA) opracowane niedawno przez Volvo. Jednak również przyszła platforma ma być elastyczna, dzięki czemu będzie mogła być dopasowany do wielu modeli.

Li Shufu, szef firmy Geely, tłumaczy, że wspólna praca nad nową platformą znacząco ograniczy koszty. Zastrzega jednak, że wymiana myśli technicznej nie zagrozi jakości przyszłych produktów. W ten sposób chciał podkreślić, że Volvo zachowa swoją specyfikę i indywidualność.

Nie podano natomiast informacji kiedy przewidywany jest debiut nowej kompaktowej platformy. Wiadomo jedynie, że centrum rozwojowe ma być w pełni sprawne do końca 2013 roku i ma w nim wtedy pracować około 200 inżynierów ze Szwecji i z Chin.

sj, moto.wp.pl

(WP.PL)