Volkswagen zapłaci 15 miliardów dolarów

15 miliardów dolarów – tyle będzie kosztować niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen ugoda w sprawie fałszowania pomiarów emisji spalin w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie, którzy kupili feralne auta, otrzymają rekompensaty.

Volkswagen został przyłapany na instalowaniu w autach z silnikami diesla oprogramowania fałszującego wyniki pomiarów zanieczyszczeń. W rzeczywistości ilość spalin emitowanych przez te auta nawet 40-krotnie przekraczała dopuszczalne normy. Przeciwko Volkswagenowi wystąpili do sądu prawnicy reprezentujący klientów oraz rząd USA.

Ostatecznie niemiecki koncern zgodził się przeznaczyć 10,3 mld dolarów na odkupienie feralnych aut od właścicieli po cenach sprzed wybuchu skandalu oraz prawie 5 mld dolarów na rekompensaty dla klientów. Ich wysokość wyniesie od 5100 do 10 tys. dolarów, w zależności od modelu i rocznika. Odszkodowania otrzymają nie tylko obecni, ale również pierwotni nabywcy samochodów produkowanych przez Volkswagena, choć ci ostatni w kwocie o połowę mniejszej.

Kierowcy będą też mieli możliwość modyfikacji aut, tak by spełniały normy ochrony środowiska. Wtedy jednak muszą się liczyć z obniżeniem mocy silników i większym zużyciem paliwa.

Ugoda obejmuje 475 tysięcy volkswagenów i audi z silnikiem diesla sprzedanych na amerykańskim rynku. Na całym świecie Volkswagen sprzedał 11 milionów samochodów z oprogramowaniem fałszującym wyniki pomiarów zanieczyszczeń.

onet.pl, Źródło: IAR

Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997