Volkswagen zanotował rekordowy rok. Będzie jeszcze lepiej?

Producent samochodów podał, że w 2012 roku sprzedaż grupy osiągnęła rekordowy poziom dzięki rosnącemu popytowi na samochody poza Europą.

Po raz pierwszy Volkswagen sprzedał ponad 9 mln samochodów. To o 11 proc. więcej w porównaniu z 2011 rokiem. Wtedy koncern z Wolfsburga dostarczył na rynek 8,16 mln aut.

Grupa Volkswagen to przede wszystkim Audi, Volkswagen, Skoda i Seat oraz luksusowe marki – Bentley, Lamborghini, Bugatti i Porsche.

Dwa dni temu Skoda ogłosiła, że sprzedała 939,2 tys. aut, najwięcej w historii, i w najbliższych latach chce to jeszcze zwiększyć – aż do 1,5 mln sztuk w 2018 r.

Czytaj więcej: Rekordowy rok Skody. Ambitne plany do 2018 roku

Niemiecka firma w ostatnich latach przejęła też producenta ciężarówek MAN oraz szwedzką Scanię (produkuje autobusy i samochody ciężarowe).

Najwięcej – 841 tys. – pojazdów cała grupa Volkswagen sprzedała w Północnej Ameryce. To o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Podobny procentowy wzrost sprzedaży koncern zanotował w Azji, ale na znacznie większą skalę – do 3,17 mln sztuk. W Ameryce Północnej konsumenci kupili milion pojazdów (wzrost o 8,2 proc.).

Pozwoliło to zrównoważyć 6,5 proc. spadek w Europie Zachodniej do 1,85 mln. Wyjątkiem byli Niemcy, którzy kupili aż 1,18 mln samochodów marki, czyli o 1,8 proc. więcej niż w 2011 roku.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997