Volkswagen Poznań werbuje dostawców

W związku z budową nowej fabryki Volkswagena Craftera w podwrześnieńskich Białężycach przedstawiciele Volkswagen Poznań zorganizowali spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mogliby świadczyć usługi oraz produkować części na potrzeby nowego zakładu. Zainteresowanie przedsiębiorców przerosło oczekiwania organizatorów spotkania. Trzeba było przeprowadzić dwie tury spotkania.

Przedstawiciele spółki zaprezentowali proces pozyskiwania nowych dostawców oraz ogólne ramy współpracy. To co istotne, na współpracę z Volkswagenem mogą liczyć nie tylko duże, ale również mniejsze firmy.

 – Fabryka każdego dnia ma bardzo duże zapotrzebowanie na części pośrednio i bezpośrednio produkcyjne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy wszystkie te elementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania fabryki jak np. maszyny, chemikalia, odzież robocza, artykuły biurowe. Części bezpośrednio produkcyjne to z kolei te wszystkie części i elementy, które trafiają bezpośrednio do auta. Mamy oczywiście również zapotrzebowanie na całą gamę usług: cateringowych, remontowych czy teleinformatycznych – mówi Łukasz Galus z Działu Zakupów Volkswagen Poznań. – Tak duża dywersyfikacja niezbędnych dostaw oraz ich zakres powoduje, że nawet mniejsze przedsiębiorstwa mają szanse na stałą współpracę z naszą spółką, dodał.

Przedsiębiorcy pytali przedstawicieli Volkswagena przede wszystkim o wymogi, jakim muszą sprostać by zostać dostawcą koncernu, jakich dostawców poszukuje fabryka i o to jak przebiega proces zakupowy.

Monika Hajbowicz z Działu Komunikacji VW Poznań wyraziła nadzieję, że udało się skutecznie zachęcić lokalnych przedsiębiorców do kontaktu ze spółką: – Obecnie ok. 40 % części bezpośrednio produkcyjnych dostarczanych do poznańskiej fabryki Volkswagena pochodzi od polskich dostawców. Procentowy udział polskich przedsiębiorstw w wolumenie części pośrednio produkcyjnych jest jeszcze większy bo wynosi aż 80%, powiedziała, dodając: – W związku z budową nowej fabryki Craftera chcielibyśmy nadal kontynuować nasze działania na rzecz pozyskiwania lokalnych, polskich dostawców. I dalej: – Każdy dostawca – niezależnie od tego czy pochodzi z Polski czy z zagranicy – musi spełniać określone wymogi jakościowe (…). Korzystanie z polskich producentów oznacza dla nas ograniczenie kosztów transportu , zaś dla tych przedsiębiorstw zwiększenie przychodów oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Ważnym aspektem dla nas jest również fakt, iż pozytywnie wpływamy na rozwój polskich dostawców, a w konsekwencji na całą gospodarkę, tłumaczyła M.Hajbowicz.

źródło: Volkswagen Poznań/Autor:  wnp.pl (AG)