Volkswagen Golf R Cup wystartuje w 2013 roku

Volkswagen Racing Polska wspólnie z Volkswagen Group Polska zorganizują nowy cykl wyścigów na europejskich torach. Do walki o tytuł najlepszego kierowcy Volkswagen Golf R Cup przystąpi 24 licencjonowanych zawodników, których wiek nie będzie przekraczał 25 lat.
Cykl przewidziany jest na 3 sezony (lata 2013-2015) z możliwością przedłużenia. Będzie to drugi puchar Volkswagena, w którym będzie można liczyć na dobry występ Polaków. Warto wspomnieć, że w Scirocco R Cup (zdjęcie powyżej) nasi rodacy spisują się bardzo dobrze – w sezonie 2012 Adam Gładysz zajmuje drugie miejsce, a rok wcześniej Mateusz Lisowski został zwycięzcą na koniec sezonu. Puchar Golf R będzie składał się z siedmiu weekendów wyścigowych. Każdy weekend będzie miał taki sam harmonogram: pierwszego dnia odbędą się dwa wolne treningi (2×30 min) oraz sesja kwalifikacyjna (1×30 min). Drugiego dnia rozegrane zostaną dwa 30 minutowe wyścigi rozdzielone kilkugodzinną przerwą.
Zawody te organizowane są z myślą o Europie Środkowo-Wschodniej, choć startować będą zawodnicy z całego. Lista obiektów, na których odbędą odbywać się wyścigi nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona, ale zawodnicy najprawdopodobniej odwiedzą pięć krajów – Polskę (Tor Poznań i Tor Kielce), Czechy, Słowację, Węgry i Austrię. Wszystkie te obiekty znajdują się stosunkowo blisko siebie, co ułatwi stronę logistyczną całego przedsięwzięcia.
Kierowcy będą się ścigać w identycznie przygotowanych samochodach, z napędem na przednią oś, których specyfikacja będzie obejmować silnik TSI o pojemności 1984 ccm i mocy 265 KM, w połączeniu ze skrzynią biegów DSG. Dodatkowo, auta wyposażone będą w system Push-to-pass, który zwiększa moc jednostki napędowej o dodatkowe 50 KM. Po wciśnięciu przycisku na kierownicy, system będzie działał przez około 10 s i będzie go można użyć kilkanaście razy podczas wyścigu. Samochody będą kompleksowo przygotowywane przez organizatora, który dostarczy auta na tory, zapewni obsługę mechaników, opony i paliwo.
Start w jednym sezonie zawodów ma kosztować każdego zawodnika 40 000 euro (w pucharze Scirocco R Cup jest to 100 000 euro). W ramach tej opłaty organizator zapewni samochód, paliwo i łącznie 52 opony na sezon. Volkswagen bierze też na siebie całą logistykę, czyli transport samochodów i przygotowanie namiotu na torze, gdzie samochody będą stać podczas weekendu wyścigowego. Wyniki rywalizacji mają zależeć jedynie od umiejętności kierowców, przez co nie będą możliwe zmiany ustawień samochodu – jedynie ciśnienie opon.
Kolejnym elementem, który doda smaku rywalizacji, a także zwiększy zainteresowanie zawodami będzie udział w poszczególnych wyścigach dwóch kierowców VIP. Będą to znane osoby, ze świata sportu, show businessu, polityki, zapraszane przez organizatorów, które posiadają doświadczenie w sportach motorowych.
Puchar rozpocznie się w 2013 roku, pierwsze informacje i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.vwracing.pl. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy pucharu będzie Volkswagen Golf VII. Na przełomie października i listopada 2012 roku odbędą się testy, podczas których wyłoniona zostanie 24 kierowców Volkswagen Golf R Cup.
wp.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997