ViaTOLL: nowy odcinek A4 płatny od października

Od 1 października kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony od października zapłacą za przejazd nowo oddanym odcinkiem autostrady A4. Chodzi o ostatni, 41-kilometrowy fragment A4 pomiędzy Rzeszowem a Jarosławiem, którym kierowcy mogą poruszać się od lipca.

Jak poinformowała PAP Magda Sobota z biura prasowego systemu viaTOLL, wysokość opłat nakładanych na kierowców korzystających z tego odcinka uzależniona będzie od masy danego pojazdu oraz klasy emisji spalin. Wynosić będzie od 20 do 53 groszy za przejazd 1 kilometra.

Sobota podkreśliła, że płacić będą wyłącznie kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusy. – Opłaty nie będą dotyczyć samochodów osobowych, o ile nie jest do nich dołączona przyczepa, a dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 tony – zaznaczyła.

Akcja informacyjna dotycząca najbliższego rozszerzenia sieci dróg płatnych w ramach systemu viaToll, w tym wprowadzenia opłaty elektronicznej na odcinku A4 Rzeszów-Jarosław, rozpocznie się 1 września.

Na razie nie wiadomo, kiedy wprowadzone zostaną opłaty dla kierowców samochodów osobowych. Obecnie autostrada A4 jest bezpłatna dla tych kierowców m.in. na odcinku od Korczowej (granica państwa) do Krakowa. Opłaty mają zostać wprowadzone dopiero po wdrożeniu nowego, elektronicznego systemu poboru opłat.

W lipcu 2016 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział PAP, że koncepcja elektronicznego systemu poboru opłat powinna być gotowa jesienią. – Musimy przygotować specyfikację istotnych warunków zamówienia. Trzeba także bardzo precyzyjnie opisać wymagania, jakie system powinien spełniać. Chcemy wybrać taką technologię, która przede wszystkim będzie spełniać oczekiwania użytkowników – dodał Szmit.

Kontrakt z firmą Kapsch na obsługę elektronicznego poboru opłat na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (system viaToll) kończy się w listopadzie 2018 r. Rok wcześniej firma ma przekazać całą dokumentację dotyczącą systemu wybranej w przetargu firmie. Dzięki temu po zawarciu nowej umowy możliwa będzie płynna kontynuacja poboru opłat.

Autostrada A4 jest częścią trasy biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca, przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wynosi ponad 670 km.

Źródło: www.wp.pl