Vany coraz popularniejsze… i coraz tańsze

Rodzinne samochody typu van zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jak wynika z danych otoMoto.pl, czołowe modele w tym segmencie wzbudzały w minionym roku nawet dwukrotnie większe zainteresowanie niż rok wcześniej. Co ciekawe, w tym samym okresie ich ceny spadły o około 8%.
Pomimo zwiększonego popytu za popularnego minivana trzeba było w ubiegłym roku zapłacić o 2 000 mniej niż rok wcześniej: średnio 21 900 zł. Znacznie mniej, bo jedynie 13 000 zł trzeba było przeznaczyć na najbardziej poszukiwany samochód tego segmentu (Renault Scenic), którego w otoMoto.pl poszukiwano ponad 730 000 razy.

Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się Opel Zafira (695 000 wyszukań) oraz Volkswagen Touran (644 000). W przypadku liderów tego segmentu zainteresowanie użytkowników serwisu było w ubiegłym roku nawet dwukrotnie większe niż w 2011.

Co ciekawe, osoby sprzedające używane vany zdają się doskonale wyczuwać rynek i niemal bezbłędnie odpowiadają na zapotrzebowanie rynku. Wśród najczęściej wystawianych modeli w tym segmencie dominują te najbardziej poszukiwane przez kupujących, a oferta poszczególnych modeli jest znacznie szersza niż rok wcześniej. Liczba ogłoszeń dla najpopularniejszych modeli vanów wzrosła w ubiegłym roku średnio o ponad 40%.

Największy przyrost liczby ogłoszeń dotyczył nieco mniej popularnych modeli takich jak Fordy C-Max (108%) i S-Max (79%) oraz Citroen C4 Picasso (97%). Ich też dotknął największy spadek cen, sięgający 12%.

Odporne na spadek cen okazują się modele najbardziej praktyczne, kojarzące się raczej z przewozem towarów niż rodziny. Okazuje się jednak, że wśród najpopularniejszych vanów oferowanych w serwisie otoMoto.pl jedynie dwa oparły się spadkom cen: za Mercedesa Vito trzeba był zapłacić średnio 25 400 zł, czyli o blisko 10% więcej niż rok wcześniej. Kosmetyczny wzrost zanotował również Citroen Berlingo, którego średnia cena wyniosła 15 700 zł, co stanowi wzrost o 47 zł w stosunku do roku 2011 r.

SUV alternatywą dla klientów z grubszym portfelem
Wyraźne spadki cen można zauważyć również w kolejnej prężnie rosnącej kategorii, czyli w klasie SUV. Samochody z tego segmentu stanowią jednak alternatywę głównie dla kupujących z zasobnymi portfelami. Za popularnego, używanego SUV-a trzeba bowiem zapłacić średnio 59 400 zł.

Dokładnie połowa z dziesięciu najpopularniejszych modeli w tym segmencie należy do aut z wyższej półki: znajdziemy tu m.in. BMW X5, Audi Q7 czy Volkswagena Touarega. Najbardziej pożądanym modelem pozostaje jednak Toyota RAV4, wyszukiwana przez użytkowników otoMoto.pl ponad 500 000 razy. Na kolejnych miejscach wśród najczęściej poszukiwanych SUV-ów znalazły się natomiast samochody BMW X5 oraz Honda CR-V.

Podobnie jak na rynku samochodów nowych, tak i na rynku wtórnym dużą popularność zdobywa Nissan Qashqai, który w ogłoszeniach pojawiał się ponaddwukrotnie częściej niż jeszcze rok wcześniej.
Źródła otoMoto.pl
IBRM Samar