Ursus podbija Afrykę. Właśnie podpisali kontrakt o wartości 100 mln dol.

Ursus nie zwalnia tempa. W ubiegłym tygodniu były umowy o współpracy, a w czwartek dowiedzieliśmy się, że największy polski producent traktorów podpisał z zambijską spółką umowę na dostawę 2694 ciągników i 2506 maszyn rolniczych o wartości aż 100 mln dol. Akcje firmy na warszawskiej giełdzie ruszyły mocno w górę.

Dodatkowo, Industrial Development Corporation Limited (IDC) razem z Ursusem utworzyć mają fabrykę montażu ciągników i maszyn rolniczych naszej spółki oraz 10 autoryzowanych centrów serwisowych na terenie Zambii. 40 proc. kwoty kontraktu, czyli 40 mln dol. Ursus dostanie w formie zaliczki jeszcze przez rozpoczęciem dostaw.

W umowie jest też zapis, że wejdzie ona w życie po 15 dniach „od daty wysłania przez Ministerstwo Finansów Rzeczpospolitej Polskiej do Ministerstwa Finansów Republiki Zambii informacji o ratyfikacji umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Zambii w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej, która zostanie zawarta w 2017 r.”.

Algieria i Namibia, dwa nowe kierunki

Dzisiejszy kontrakt, to już kolejna w ostatnich dniach dobra, afrykańska informacja od polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych. W ubiegłym tygodniu Ursus podał, że ma dwa porozumienia o współpracy, w Namibii, i w Algierii.

W przypadku Namibii porozumienie zostało podpisane ze spółką Dobre Holdings i zakłada długoterminową współpracę w zakresie produkcji i montażu ciągników, maszyn rolniczych, autobusów i pojazdów specjalnych pod marką Ursus. Współpraca jednak dotyczyć ma nie tylko Namibii, ale też innych wybranych rynków afrykańskich.

Drugi z podpisanych dokumentów dotyczy współpracy z algierską firmą Karmag Industrie, a jego efektem ma być utworzenie polsko-algierskiej spółki joint – venture. Prezes Ursusa Karol Zarajczyk zapowiedział wtedy w komunikacie, że to dopiero początek ekspansji kierowanej przez niego firmy w tamtym regionie.

Nasz producent maszyn rolniczych obecny jest w Afryce od 2013 r. Od tego czasu zawarł w Afryce kontrakty na ok. 140 mln USD.

Warto też dodać, że w poprzednim miesiącu Ursus podpisał podobne umowy w Iranie, który jest trzecim największym, zaraz po Indiach i Pakistanie, rynkiem jeśli chodzi o sprzedaż ciągników. Roczna sprzedaż to ok. 40 tys. maszyn.

Akcje mocno w górę

Afrykańska ekspansja Ursusa podoba się inwestorom giełdowym. Dziś jej akcje idą w górę aż o ponad 20 proc. (3,30 zł za sztukę), a od początku roku podrożały o ponad 35 proc.