UFG: W ubiegłym roku ok. 250 tys. kierowców bez OC

W ciągu ostatniego roku liczba wypadków drogowych wywoływanych przez kierowców bez obowiązkowego OC wzrosła o 25%. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął w 2012 r. odzyskiwanie należności za ponad 3,1 tys. wypadków, czyli o 600 więcej niż rok wcześniej (zobacz: UFG: rośnie liczba spraw o zwrot odszkodowań).Nieubezpieczony sprawca wypadku nie uniknie odpowiedzialności, nawet jeśli w danym momencie nie posiada wystarczającego majątku.

Ponad 1,5 mln zł ma do oddania rekordzista. Chodzi o roszczenia poszkodowanych w wypadku, w którym kierowca TIR-a zawracał na autostradzie we mgle i wjechały na niego rozpędzone auta.

Rocznie nieubezpieczeni kierowcy oraz ci, których nie udaje się zidentyfikować, powodują więcej niż 6 tys. wypadków. Jak szacuje Aleksandra Biały, rzecznik prasowy UFG, w 2012 r. było na polskich drogach ok. 250 tys. kierowców bez obowiązkowego OC. Wśród nich dominowali mężczyźni do 25 lat. Izabela Pintscher z UFG zaznacza z kolei, że nieubezpieczony sprawca nie uniknie odpowiedzialności, nawet jeśli w danym momencie nie posiada wystarczającego majątku. Postępowanie jest ponownie kierowane do komornika i trwa do skutku. (KW)

Za:

Dziennik Gazeta Prawna, nr 155 (2013-08-13), str. A2, Marcin Piasek, Jazda bez trzymanki. 250 tys. aut nie ma OC


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997