Toyota oczekuje rekordowych zysków, chce sprzedać ponad 10 mln aut…

Japoński koncern przewiduje, że kończący się w marcu rok obrotowy zamknie zyskiem netto w wysokości 18,8 mld dol. – największym w historii firmy.

W ostatnim kwartale 2013 r. zysk netto Toyoty wyniósł 5,2 mld dol. – ogłosił we wtorek japoński koncern. To wynik niemal o 1 mld dol. wyższy, niż przewidywali analitycy.

Po tym sukcesie Toyota podniosła prognozy zysków za cały obecny rok obrotowy, który kończy się w marcu. Japoński koncern przewiduje teraz, że wypracuje 2,4 bln jenów (23,7 mld dol.) zysku operacyjnego ze sprzedaży samochodów. Będzie to najlepszy wynik w historii Toyoty. Dotąd najwyższy zysk operacyjny – 2,27 bln jenów, japoński koncern zanotował sześć lat temu, przed światowym kryzysem.

Toyota ogłosiła też, że w obecnym roku obrotowym spodziewa się 18,8 mld dol. zysku netto, czyli o 2,3 mld dol. więcej, niż wcześniej prognozował koncern. Także zysk netto będzie rekordowo wysoki w historii Toyoty.

Skąd tak dobre wyniki? Przede wszystkim z powodu obniżki kosztów produkcji aut koncernu, a także osłabienia jena wobec dolara i euro.

Toyota od dwóch lat jest liderem światowej branży motoryzacyjnej, sprzedając więcej samochodów niż amerykański General Motors i niemiecki Volkswagen. W kończącym się w marcu roku finansowym japoński koncern zamierza sprzedać 10,1 mln samochodów – jako pierwsza firma motoryzacja świata, która przekroczy próg sprzedaży 10 mln pojazdów w ciągu jednego roku. Ten rekord Toyota chce dodatkowo potwierdzić, sprzedając ponad 10 mln pojazdów w obecnym roku kalendarzowym.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, AP, Reuters

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15397958,Toyota_oczekuje_rekordowych_zyskow__chce_sprzedac.html


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997