Top modele Toyoty 2014

Już niebawem do polskich salonów wjedzie zmodernizowana wersja Toyoty Yaris. Ten reprezentant segmentu B jest aktualnie liderem sprzedaży marki na całym rynku europejskim. A w Polsce?

Jak wynika z podsumowania wyników sprzedaży Toyoty za pierwsze półrocze, zdecydowanie najchętniej wybieranym modelem w gamie przez Europejczyków okazał się Yaris. Ten popularny reprezentant segmentu B zyskał na Starym  Kontynencie uznanie ponad 97 400 nabywców. Co warto podkreślić, wersja z napędem hybrydowym stanowiła w tej liczbie nieco poniżej 30% (29 900 egzemplarzy).

Wysoko na podium w europejskim rankingu sprzedaży Toyoty plasuje się kompaktowy Auris. Łączny wynik za pierwsze półrocze przekroczył pułap 43 700 egzemplarzy. Również i ten model japońskiej marki dysponuje wersją hybrydową – jej wynik to niecałe 17 800 aut kupionych przez europejskich klientów.

Mówiąc o Toyocie Auris wypada wspomnieć o stosunkowo niedawno wprowadzonej do oferty wersji kombi, która w nomenklaturze japońskiego koncernu nosi oznaczenie jako Auris Touring Sports. Łączna sprzedaż tego modelu razem z hybrydami to prawie 30 000 sztuk.

Jeśli zsumujemy wyniki sprzedaży dla wszystkich wersji Aurisa, wówczas okaże się, że ta kompaktowa Toyota wyprzedza w rankingu popularności inny model, jakim jest RAV4 (51 500 sztuk; +12,5%). W roku ubiegłym terenówka Japończyków doczekała się premiery auta czwartej już generacji.

Wśród pozostałych modeli w gamie dobrze radzi sobie także Toyota Corolla – kolejny debiutant z roku ubiegłego (XI generacja). W pierwszym półroczu Corolla odnotowała wzrost sprzedaży aż o 85% do poziomu ponad 42 200 sztuk. Ponad 3/4 z tej liczby kupili klienci w takich krajach jak Izrael, Rosja oraz Turcja.

Na rynku polskim wyścig Auris kontra Yaris jak na razie wygrywa ten pierwszy model. Według danych IBRM SAMAR, w pierwszym półroczu rejestracje nowych Aurisów przekroczyły nad Wisłą pułap 4 900 egzemplarzy. To daje jednocześnie wysokie, czwarte miejsce w rankingu wszystkich modeli na rynku polskim.

Natomiast mniejszy „brat” Aurisa po pierwszym półroczu jest sklasyfikowany na pozycji dziesiątej. Uzyskany przez Yarisa wynik to prawie 3 460 egzemplarzy.

Autor: Rafał Żaglewski

IBRM Samar

: