Tata Steel zwiększa ofertę dla motoryzacji

Tata Steel wprowadza na rynek nowy rodzaj wysokowytrzymałej stali, przeznaczonej dla producentów aut. Ma być przeznaczona głównie do produkcji elementów systemu bezpieczeństwa biernego pojazdu.

Produkcja samochodów to jedno z podstawowych źródeł popytu na stal. Według danych Eurofer do motoryzacji trafia 18 proc. stali na unijnym rynku. W pierwszym kwartale tego roku produkcja w Europie wzrosła o 11 proc. Prognozy wskazują, że w tym roku produkcja aut zwiększy się o 5,5 proc. Według Eurofer wskaźnik Steel Weighted Industrial Production

(SWIP), określający wzrost produkcji sprzedanej w branżach stalochłonnych, w przypadku europejskiego segmentu automotive wzrośnie w tym roku o 5,4 proc. Producenci starają się więc zdobyć jak największą część tego rynku i co jakiś czas prezentują nowe rodzaje stali, tworzone z myślą o branży motoryzacyjnej. Tym razem Tata Steel rozpoczęła produkcję nowej, wysokowytrzymałej stali DP1000HY-GI.

Nowy rodzaj stali dzięki połączeniu wytrzymałości i łatwości formowania ma pozwolić producentom aut produkować komponenty lżejsze o 15 proc. bez zmian na liniach produkcyjnych. Ten wymóg był szczególnie ważny podczas tworzenia nowej stali, w czym uczestniczyli także przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego.

Stal DP1000HY zawiera węgiel i magnez, które wzmacniają wytrzymałość i twardość stali. Wysoka plastyczność sprawia, że stal dobrze nadaje się do tworzenia skomplikowanych kształtów. Może być produkowana w zakresie grubości od 2 mm do 1400 mm. Powłoka ocynkowana ma zapewnić odpowiednią ochronę przed korozją.

Nowy rodzaj stali już od miesiąca jest produkowany w holenderskiej hucie w IJmuiden. Dzięki temu Tata Steel oferuje obecnie stale o wytrzymałości 600, 800 i 1000 megapaskali.

AUTOR:  WNP.PL