Tajwańczycy wchodzą do Polski. Zbudują potężną fabrykę

Nawet 60 milionów złotych może zainwestować tajwańska firma Compal Electronics Inc. w budowę fabryki w Polsce. Spółka jest jednym z wiodących producentów elektroniki. Współpracuje z największymi firmami jak Apple, Lenovo, Dell oraz Toshiba.

Tajwański producent komponentów do notebooków firma Compal ogłosił plany budowy fabryki w Polsce, aby dotrzeć do europejskich klientów z branży elektroniki samochodowej. Inwestycja ma kosztować nawet 60 milionów złotych.

Compal chce rozszerzyć swoją siłę produkcyjną na rynek europejski. Fabryka ma powstać na południu polski w Czeladzi. Tajwańska firma za pośrednictwem swojej spółki zależnej CGS Technology sp. z o.o. sfinansuje za około 9,5 miliona zł zakup gruntu. Kolejne 50 milionów wyda na budowę zakładu w tym mieście – podaje “Taiwan News”.

Przedsiębiorstwo zakłada, że budowa obiektu zostanie ukończona do końca drugiego kwartału 2025 r. Produkcja rozpocznie się pod koniec tego roku. Według nakreślonego harmonogramu sprzedaż rozpocznie się w pierwszym kwartale 2026 r.

Jednym z głównych obszarów działalności Compal jest elektronika samochodowa, ale jej produkty obejmują również urządzenia przenośne, gadżety do noszenia, laptopy i komputery stacjonarne i sprzęt medyczny.

Według analityków klientami Compal w zakresie elektroniki samochodowej są głównie producenci samochodów w Europie. Sprzedaż w tej branży ma rosnąć w dwucyfrowym tempie w 2024 roku. W związku z tym tajwańska firma zamierza zainwestować w fabrykę w Polsce. Compal poinformował, że ta inwestycja jest częścią jej wysiłków zmierzających do zaspokojenia popytu w Europie.

Tajwańskie media powołując się na anonimowe źródło swoich informacji wewnątrz firmy twierdzą, że Compal nie wyklucza możliwości rozszerzenia swojej produkcji poza elektronikę samochodową w Polsce. Ze względu na potrzeby klientów zakład będzie miał zajmować się też produkcją innych komponentów.

Opracowanie: Mateusz Kaluga

Źródło: o2.pl