System do walki z jazdą pod prąd

Mercedes-Benz opracował nowy system rozpoznawania znaków, który potrafi identyfikować zakazy wjazdu i za pomocą sygnałów dźwiękowych oraz optycznych ostrzec kierowcę przed przypadkowym wjechaniem na jezdnię o kierunku ruchu przeciwnym do kierunku jazdy
Aby zapobiec jeździe pod prąd – czy to przez pomyłkę, z powodu nieuwagi, stresu wynikającego z dużego natężenia ruchu czy skomplikowanych węzłów drogowych – Mercedes-Benz opracował nowy system rozpoznawania znaków, który może ostrzegać kierowców o łamaniu przepisów ruchu drogowego i ignorowaniu zakazów wjazdu, a w konsekwencji – zapobiec wjechaniu na autostradę niewłaściwą drogą.

Głównym elementem nowego systemu jest kamera ukryta za przednią szybą. Może ona rozpoznawać zakazy wjazdu, a uzyskane informacje wysyłać do komputera pokładowej elektroniki. Jeśli ta wykryje, że kierowca zamierza minąć znaki zakazu i wjechać na autostradę niewłaściwą drogą, system zacznie emitować ostrzeżenia przed grożącym niebezpieczeństwem: w kabinie rozlegną się trzy głośne sygnały dźwiękowe, a na panelu instrumentów wyświetli się czerwony symbol „zakaz wjazdu”.

W celu dalszej poprawy niezawodności działania systemu, elektronika porównuje informacje uzyskane z kamery z danymi z nawigacji. Lista pozostałych funkcji systemu rozpoznawania znaków Mercedes-Benz obejmuje również wykrywanie i informowanie o ograniczeniach prędkości oraz zakazach wyprzedzania i znakach je odwołujących.

Jeśli słaba widoczność ograniczy działanie systemu – na przykład podczas ciężkich opadów śniegu – poinformuje on kierowcę o „chwilowej niedostępności”.

Nowy system rozpoznawania znaków trafi do wyposażenia nowej Klasy S oraz odnowionej Klasy E, a następnie stopniowo do pozostałych modeli. Początkowo będzie on zaprojektowany głównie z myślą o niemieckich drogach, jednak Mercedes-Benz pracuje nad dostosowaniem go do działania na terenie innych krajów.

źródło: kmh24.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997