Spada popyt na samochody w Rosji

Od 1 stycznia 2014 roku, trzy miesiące wcześniej niż planowano, Ministerstwo Przemysłu i Handlu Rosji zawiesi program zakupu samochodów osobowych i dostawczych z wykorzystaniem kredytów na preferencyjnych warunkach, informuje agencja prasowa ITAR-TASS, powołując się na źródła w sektorze bankowym i dealerów samochodowych.
„W nocy z 28 na 29 listopada ministerstwo wysłało list do wszystkich banków, uczestniczących w programie subwencjonowania kredytów samochodowych, powiadamiając je o zawieszeniu programu” – powiedział przedstawiciel jednego z banków.

Podobnej treści pisma otrzymali sprzedawcy samochodów. Wszyscy spodziewali się, że program będzie trwał do końca marca, jak wcześniej ustalono.

W piśmie ministerstwo nie podało uzasadnienia zmiany terminu stosowania preferencyjnych kredytów. Rozpoczął się od 1 lipca br.

Jednak pomimo wysłanego pisma, według agencji prasowej, ministerstwo oczekuje przedłużenia obowiązywania programu, do czerwca lub nawet do końca 2014 roku.

Subsydiowanym, niskooprocentowanym kredytem objęty jest zakup samochodów osobowych i dostawczych o wartości do 750 tys. rubli i o wadze do 3,5 tony.

Kredyt jest dostępne ze zniżką, dwóch trzecich liczoną od 8,25 proc. stopy refinansowej banku centralnego. W programie uczestniczy ponad 150 rosyjskich organizacji kredytowych.

Średnia stopa pożyczek preferencyjnych samochodu wynosi 9 proc. rocznie, ale może być niższa, jeżeli instytucje kredytowe przyznają swoje rabaty.

Dla porównania, kredyt na zakup samochodu na warunkach niepreferencyjnych zaczyna się w od 10 proc. w skali rocznej.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu zamierza stymulować sprzedaż samochodów w Rosji. Jeszcze w 2012 roku rosła ona dość stabilnie, lecz w I półroczu 2013 r. zmalała o 6 proc., a po 10 miesiącach nadal spadała – sprzedano 2,3 mln aut osobowych i dostawczych, czyli o 7 proc. mniej r/r.

W okresie pierwszych 10 miesięcy, produkcja samochodów osobowych w Rosji zmniejszyła się o 2,3 proc., do 1,6 mln sztuk.

AUTOR: WNP.PL (PS)