Solaris zdobywa prestiżowy kontrakt

Po kontraktach w Jenie i Brunszwiku Solaris zdobył kolejne zamówienie na produkcję pojazdów szynowych dla niemieckiego odbiorcy. Polska firma podpisała umowę ramową z Leipziger Verkehrsbetriebe (LVB) GmbH obejmującą dostawy łącznie 41 szt. Tramino.

Umowa zawarta z przewoźnikiem z Lipska zakłada wyprodukowanie łącznie 41 tramwajów w latach 2016–2020. W tym roku LVB złożyło zamówienie na 5 pojazdów. Pozostałe, zgodnie z przyjętymi zapisami, mogą być zamówione w maksymalnie czterech transzach, z których każda dotyczy produkcji 5 – 16 szt.

– (…)o pozyskanie tego zamówienia konkurowaliśmy ze światowymi koncernami. Co najważniejsze, o wygranej decydowała nie tylko i wyłącznie cena, zaważyły tu przede wszystkim innowacyjne rozwiązania techniczne, jakie zaoferowaliśmy w Tramino dla Lipska. Nie bez znaczenia były także dobre referencje dla naszych tramwajów, które już są obecne na rynku niemieckim – w Jenie i Brunszwiku, powiedziała Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach SA.

Solarisy Tramino, których dostawa do Lipska rozpocznie się w roku 2016, to tramwaje przystosowane do nietypowego rozstawu torów o szerokości 1 458 mm. Pojazdy będą miały szerokość 2,3 m i długość poniżej 45 m. W co najmniej 65% będą niskopodłogowe, bez żadnych stopni wewnątrz. Zabiorą ponad 200 pasażerów, również niepełnosprawnych, dla których zaprojektowano specjalnie przystosowaną przestrzeń.

Firma Solaris swój tramwaj po raz pierwszy zaprezentowała w roku 2009. Dzisiaj producent z Bolechowa ma na koncie zrealizowane kontrakty na dostawę tramwajów do Poznania i Jeny. W trakcie realizacji są zaś zamówienia dla Brunszwiku i Olsztyna.

źródło: Solaris

AUTOR:  WNP.PL (AG)