Słabnie chińska gospodarka, sprzedaż rolls-royce’ów też

Sprzedaż rolls-royce’ów w bieżącym roku będzie mniejsza niż w rekordowym 2014 roku – powiedział Reutersowi szef należącej do koncernu BMW firmy Torsten Mueller-Oetvoes. Powodem jest spadek sprzedaży w Chinach, gdzie słabiej rozwija się gospodarka.

Sprzedaż w Chinach, które są największym samochodowym rynkiem zbytu na świecie, jest kluczowa także dla innych producentów aut luksusowych; także oni wskazywali wcześniej na słabnący chiński popyt w tym segmencie.

W ubiegłym roku Rolls-Royce sprzedał na świecie 4063 limuzyny. W tym roku sprzedaż jest o ponad 10 proc. mniejsza. Mueller-Oetvoes uważa, że zbyt aut na innych rynkach nie zrekompensuje spadków w Chinach.

– Nasze inne rynki radzą sobie bardzo dobrze (…) ale prawdopodobnie nie będziemy w stanie do końca roku zrekompensować spadku sprzedaży, jaki obserwujemy w Chinach – powiedział.

Dodał, że w związku z tym firmie nie uda się najpewniej pobić rekordu sprzedaży z 2014 r., a ostateczny wynik będzie oscylował wokół zeszłorocznego.

Na targach samochodowych we Frankfurcie nad Menem Rolls-Royce zaprezentował w ub. tygodniu nowy model kabrioletu Dawn, którym chce zyskać większą popularność wśród kobiet i młodszej klienteli.

 wnp.pl, PAP